Şeyh Abdullah bin Beyyah: ''Aşı, Müslüman topraklarında doğdu''

Şeyh Abdullah bin Beyyah: Aşı, Müslüman topraklarında doğdu
Müslüman Alimler Birliği'nin eski Başkan Yardımcısı Beyyah: ''Osmanlı, 18. yüzyılda aşı yapıyordu''

DAKAR (AA) - Müslüman Alimler Birliği'nin eski Başkan Yardımcısı Şeyh Abdullah bin Beyyah, aşının ''Müslüman topraklarında'' doğduğunu belirtti.

Senegal'in başkenti Dakar'da düzenlenen uluslararası konferansta konuşan Moritanyalı dini lider Beyyah, Afrika'da İslam'ın çocuklara aşı yapılmasını yasakladığını düşünenlerin haksız olduğunu belirtti.

Afrika'daki dini liderlere çocuklara aşı yapılması çağrısında bulunan Beyyah, düşünülenin aksine İslam'ın aşıyı yasaklamadığını vurguladı.

Beyyah, 18. yüzyılın ilk yarısında Türkiye'deki İngiltere Büyükelçiliği'nde çalışan İngiliz Mary Wortley Montagu'nun Osmanlı'nın çiçek hastalığına karşı aşı yaptırdığını tespit ettiğini söyledi.

Şeyh Beyyah, Montagu'nun 1717'de İngiltere'ye dönüşünde de Osmanlı İmparatorluğu'nda yaygın olan çiçek aşısının uygulanması çağrısında bulunduğunu belirtti.

200'den fazla dini lider ve sağlık uzmanının katıldığı konferansta Beyyah, İngiltere'de yüzyıllarca çocukların aşılanmasına kuşkuyla bakıldığı ancak daha sonra kuşkunun Müslüman dünyasına yerleştiğini ifade etti.

Aşıdan kuşku duyulmasının ''tüm kötülüklerin kaynağı olan'' cehaletten kaynaklandığını belirten Beyyah, Hz. Muhammed'in “Ey Allah'ın kulları. Tedavi olunuz. Çünkü Allah, her derdin bir şifasını indirmiştir'' hadisini hatırlattı.  

Cidde'de Kral Abdülaziz Üniversitesi'nde eğitim veren ve merkezi Londra'da bulunan  "Renewal and guidance" adlı merkezin kurucu başkanlığını yapan Beyyah, bu hadisin sadece tedavi değil bilimsel araştırmaya da teşvik ettiğini vurguladı.

Beyyah ayrıca, ulemanın halkın duyarlı hale getirilmesi ve din eğitimi vermesinde büyük rol oynadığını da ifade etti.

Aşının yasak olduğu fikrinin insan hayatına saygısı olmayan bazı gruplar tarafından ortaya atıldığını söyleyen Beyyah, İslam'ın insanın sağlık durumunun daha iyi hale gelmesi için bazı hizmetlere erişiminin yasaklanmasını cezalandırdığına dikkati çekti.

Nijerya'nın Müslümanların yaşadığı Kano ve Zamfara eyaletlerinde kısa süre önce, yabancıların kısırlaştırıcı etkisi olan virüs bulaştıracakları korkusuyla sağlık görevlilerinin çocuk felci aşısı yapmalarına engel olunmuştu. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com