"Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası"

Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası
Bu yıl 23'üncüsü düzenlenecek etkinlik, 2-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek

KASTAMONU (AA) - "23. Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası", 2-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Kastamonu Valiliği tarafından oluşturulan tertip komitesinin organize ettiği haftanın resmi açılışı, 2 Mayıs Cuma günü Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi'nde cuma namazının ardından yapılacak.

Hafta dolayısıyla gezi rehberleri eşliğinde Kastamonu'nun genelindeki velilerin türbeleri ziyaret edilecek, özel zikir programlarının yanı sıra düzenlenecek uluslararası sempozyum ve konferanslarla başta Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli olmak üzere Kastamonu'nun yetiştirdiği veliler, kente gelen misafirlere tanıtılacak.

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Şeyh Şaban-ı Veli Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Dilaver Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1500'lü yıllarda yaşamış Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri'nin, Kastamonu'nun rahmet ve merhamet abidesi velilerden biri olduğunu söyledi.

Yaşadığı dönemin en büyük alimlerden biri olan Şeyh Şaban-ı Veli'nin İstanbul'da aldığı ilimden sonra icazet alarak Kastamonu'ya irşat için gönderildiğini dile getiren Selvi, şunları kaydetti:

"Bu zat, Kastamonu'da 360 tane halife yetiştirir. Halife; insan-ı kamil demek. En büyük eserleri, insanlara ilaç olacak, terbiye verecek , sosyal ve ruhsal bütün sıkıntılarını gidermeye hazır ehliyetli insan demek. Bu 360 insan, Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yerlerine gönderilerek, terbiye okulunu oralarda devam ettirmiştir."

Selvi, asırlar geçmesine rağmen, Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri'nin, hayatı, eserleri ve hizmetleriyle insanlığı etkilemeye devam ettiğine işaret ederek,  "Gönül insanlarını, bütün müminleri, kardeşlerimizi, devlet erkanımızı, diğer illerimizdeki ve ülkelerdeki bütün gönül ehli insanları, bu manevi ziyafete davet ediyoruz. Burada bulacağımız ve paylaşacağımız çok güzel değerler var, güzellikler, tatlar ve kardeşlik var" şeklinde konuştu.

Etkinliğin tertip komitesi başkanlığını yürüten İl Müftüsü Osman Aydın da tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Aydın, bu yıl 23'üncüsünü düzenleyecekleri etkinlike sadece Türkiye değil, dünyanın değişik coğrafyalarından insanları Kastamonu'da ağırlamak istediklerini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com