Şeyh Said'in Torunu AKP Adayı

Şeyh Said'in Torunu AKP Adayı
Milletvekilliği için AKP'ye başvuranlar arasında ünlü isimler dikkat çekiyor.

Şeyh Said'in torunu ve Abdülmelik Fırat'ın oğlu Fevzi Fırat da AKP'den aday oldu

Milletvekili aday adaylığı için AKP'ye başvuruda bulunan 5 bin 559 aday arasında kamuoyunun yakından tanıdığı ünlü isimler var. Milli Futbolcu Hakan Şükür, 'Balık Ayhan' olarak tanınan Roman sanatçı Ayhan Küçükboyacı, sanatçılar Cengiz Kurtoğlu ve Sami Aksu ile sinema ve dizi oyuncusu Aynur Aydan gibi ünlü isimlerin yanı sıra sanat çevrelerinden AKP'den milletvekili aday adayı olan diğer isimler de şunlar:

ÜNLÜ İSİMLER AKP'DEN ADAY ADAYI

AKP kurucularından ve 1970'lerde söylediği 'Bim bam bom' adlı şarkıyla büyük çıkış yapan sanatçı Yasemin Kumral Şimşek, Yalnız Değilsiniz filmiyle tanınan yönetmen, yapımcı ve senarist Mesut Uçakan, halen Marmara Grup Yönetim Kurulu Başkanı olan ve The İmam adlı sinema filminin başrolünde oynayan Eşref Ziya Terzi ve bir dönem özel bir bankanın reklamlarında oynadığı 'Bay pardon' karakteri ile de tanınan dizi oyuncusu 44 yaşındaki Kaan Girgin.

ŞEYH SAİD'İN TORUNU DA AKP'DEN ADAY ADAYI

Bu arada İstanbul birinci bölgeden adaylık için başvuran isimler arasında geçtiğimiz yıl vefat eden ünlü Kürt siyasetçi Abdülmelik Fırat'ın oğlu Mahmut Fevzi Fırat da var. Fırat, Şeyh Said'in torunlarından.

TÜRKÖNELER ADAY OLMAYACAK

AKP'den yeniden aday olmak için başvuruda bulunmayan tek kadın milletvekili Özlem Türköne oldu. Bazı yayın organlarında 24. dönem için AKP'den milletvekili adayı olacağı iddia edilen Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne ise Taraf'a yaptığı açıklamada “Sanırım eşim aday olmadığı için bu yorumları yapıyorlar. Böyle bir niyetim yok” dedi.

KADIN ADAY SIKINTISI

Öte yandan AKP'ye başvuruda bulunan adaylar arasında yüzde otuz kadın aday hedefi tutturulamadı. Başvuran adayların yalnızca 855'i kadın. Mevcut 30 kadın milletvekilinden tamamına yakınının adaylık başvurusunda bulunduğu bilidirilirken Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı “her ilden bir kadın vekil” hedefi doğrultusunda kadın adaylara bazı ayrıcalıklar tanınacağı belirtiliyor.

GÖNÜL'ÜN BAŞVURUSU ŞAŞIRTTI

AKP'de halen milletvekili olan yirmi civarında isim yeni yasama dönemi için aday adaylığı başvurusu yapmadı. Bu isimler arasından başvuruda bulunması beklenen Devlet Bakanı ve İzmir Milletvekili Mehmet Aydın gibi isimlerin aday olmaması, buna karşın aday olmamasına kesin gözüyle bakılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün yeniden milletvekili olmak için başvuruda bulunmasının şaşkınlık yarattığı belirtiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com