Şeyhlerlilerin 'çeşme' isyanı

Şeyhlerlilerin 'çeşme' isyanı
Kütahya'nın Hisarcık ilçesi Şeyhler beldesi halkının yıllardır kullandığı çeşme suyunun Gediz'in Yeşilova köylüleri tarafından köye götürülmesi, tepkiyle karşılandı.

Kütahya'nın Hisarcık ilçesi Şeyhler beldesi halkının yıllardır kullandığı çeşme suyunun Gediz'in Yeşilova köylüleri tarafından köye götürülmesi, tepkiyle karşılandı.
Belde halkı olarak çeşmenin suyunu 20–25 yıldan beri kullandıklarını söyleyen belde sakinleri Ramazan Türk, “Beldemize 20 kilometre uzaklıkta ve Gediz orman sahasında bulunan Işık Ali Yaylasındaki bu çeşmeyi uzun yıllar önce beldemiz ile Gediz'in Akçaalan beldesi halkı birlikte imece usulü yapmışlar. Başka su kaynaklarından su getirilerek çeşmenin suyu çoğaltılmış. Ancak daha sonra Gediz ilçesine bağlı Yeşilova köylüleri “ Köyümüzde içecek su yok “ diyerek dağdaki suları ve bu çeşmenin de suyunun tamamını borularla köylerine götürdüler. Bizlerde çeşme bizim orman sınırlarımız içerisinde olmadığı için bir şey yapamıyoruz. Bu durumu bir süre önce Yeşilova köyü muhtarıyla konuştuk onların gösterdiği yere maslak yaptık ama su buraya akmıyor. Başka yerde boşa akan sular var, müsaade edin onu getirelim diyoruz. Buna izin vermiyorlar. Biz bu suyu kendi arazimize veya kendi beldemize götürmeyeceğiz. Ama bizi dinlemiyorlar. Hâlbuki o köylülerin kendi davarları buralarda otluyor. Onlar da bu çeşmeden su içecekler. Her yıl senede bir gün gerçekleştirdiğimiz hayır amaçlı etkinliğimiz yemekli olduğu için susuz yemek yapıp bulaşık yıkamak hayli zor oluyor. Su için tankerle 3–4 defa 20 kilometre uzaklıktaki beldeye gitmek zorunda kalıyoruz. Hatta hayır sonrası kalan bulaşıklarımızı götürüp köyde yıkıyoruz. Bu yıl zorda olsa hayır organizasyonunu tamamladık. Bu konuda gelecek yıllar için Yeşilova köylülerinden çeşmenin suyunu bizlere bir günlüğüne akıtmalarını istiyoruz “ diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com