Şeytanın aklına gelmeyecek "cin"lik

Şeytanın aklına gelmeyecek "cin"lik
Lig TV'de yayınlanan Süper Lig maçlarının radyodan naklen yayın hakkını alan TRT'nin yaptığı "cin"lik, Haber-Sen'in yayınladığı açıklamayla ortaya çıktı.

Konuyla ilgili Haber-Sen'in basın açıklaması şöyle:

"Yayıncılık konusunda hiçbir birikimi olmayan kişileri “yönetici” yapan Genel Müdür İbrahim Şahin, bu yöneticiler sayesinde radyo yayıncılık tarihine geçecek “cinlik”lerin de altına imza atıyor. Peki ya yayıncılık etiği?

Konu, TRT Radyo-1’den canlı olarak yayınlanan Süper Lig maçları.

Birkaç hafta önce yüklü bir bedel ödeyerek Süper Lig maçlarının radyodan naklen yayın hakkını satın alan TRT, maçların oynandığı stadyuma ekip göndermeksizin bu maçları “canlı” yayınlama başarısını gösteriyor!

Nasıl mı?

Fazla değil birkaç yıl önce TÜBİTAK’tan transfer ettiği Arif Koyuncu’nun “cin” buluşları sayesinde. Genel Müdür İbrahim Şahin’in Radyo Dairesi Başkanlığına “Başkan” olarak atadığı, bu da yetmezmiş gibi bir de Ankara Radyosu yönetimini teslim ettiği bu “mucit” yönetici, yıllardır hiçbir yayıncının aklına gelmeyeni yaptı:

Önce radyo stüdyolarının içine yerleştirmek için resim monitörü, sonra da onbinlerce dolar ödenerek profesyonel (şifre çözebilen) uydu alıcısı satın alındı ve sisteme bağlandı. Stadyumda maçı anlatması gereken spor spikeri, bu stüdyoya oturtulup canlı Lig TV görüntülerini monitörden izleyerek maçı anlatması sağlandı. Ankara radyo stüdyosundaki koordinatör spikerin “şimdi de Sivasspor-Kayserispor maçına bağlanıyoruz” anonsu üzerine, yan stüdyoda bulunan malum spiker, sanki Sivas 4 Eylül Stadyumu’ndaymış gibi maçı anlatmaya başladı. Dinleyiciler durumu fark etmesin diye, Lig TV yayınının ikinci ses kanalındaki stadyum ortamının doğal sesi (efekt sesi olarak adlandırılan tezahürat, hakem düdüğü vb sesler) de yayına verilerek, spikerin maçı Sivas’tan anlattığı izlenimi yaratıldı. Yani radyo dinleyicileri aldatıldı. Yani yayıncılık etiği hiçe sayıldı!

Lig TV’nin yayın sesi (efekt kanalı) aynı anda Radyo-1 canlı yayınında kullanıldı!

Lig TV, özet görüntüleri yayınlama hakkı olan TRT’ye “sadece maçları kaydetmesi ve özet hazırlaması” için kendi uydu şifrelerini veriyordu. Ama TRT yöneticileri, bu şifreleri kullanarak çözdükleri maç yayınlarının efekt seslerini, canlı olarak Radyo-1 yayınında kullandı. Yani TRT, bir başka yayıncı kuruluşun canlı yayın sesini, kendi canlı yayınında kullandı.

Ekip göndermeksizin naklen yayın yapıldı!

Tespitlerimize göre bu yöntem, Süper Lig’in 13. haftasında oynanan;

23 Kasım 2012 Cuma, Mersin İdmanyurdu-KDÇ Karabükspor (Tevfik Sırrı Gür Stadyumu),

24 Kasım 2012 Cumartesi, Bursaspor-MP Antalyaspor (Bursa Atatürk Stadyumu),

25 Kasım 2012 Pazar, Sivasspor-Kayserispor (Sivas 4 Eylül Stadyumu)

maçlarında fiilen uygulandı.

TRT’nin spor spikeri, ne Mersin’e ne Bursa’ya ne de Sivas’a gönderildi. Merkezdeki radyo stüdyosundan, ama sanki o şehirdeymiş gibi maçları anlattı.

Olay, Ankara Radyosu Müdürlüğü’nü adeta nazi kampına çeviren (bkz önceki basın açıklamalarımız) Arif Koyuncu’nun son uygulamalarını yerinde incelemeye giden Merkez Yönetim Kurulu üyemizin, radyo ana kumanda birimini ziyaret etmesi esnasında tüm bunlara bizzat şahit olmasıyla ortaya çıktı. Nazi kamplarına taş çıkartırcasına su sebillerini yasaklayan ve idari personelin yanı sıra 24 saat süreyle görev yapan yayın personelini de susuz bırakan bu “mucit” yöneticiyi, geliştirdiği yeni teknikler nedeniyle yayıncılar camiasının takdirlerine sunuyoruz.

Ne diyelim, TRT’nin bu buluşu, yayıncılık etiğine hayırlı uğurlu olsun!

HABER-SEN Merkez Yönetim Kurulu"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com