“Seyyah” Terminalde!..

“Seyyah” Terminalde!..
Kütahya-Eskişehir karayolunun 4. kilometresindeki Kütahya Belediyesi Şehirler Arası Otobüs Terminali girişindeki kavşağa dikilen Evliya Çelebi Anıtı, törenle açıldı. Vali Çiftçi ve öteki yetkililerin katılımıyla açılışı yapılan anıtta, kaidenin üzerinde

Kütahya-Eskişehir karayolunun 4. kilometresindeki Kütahya Belediyesi Şehirler Arası Otobüs Terminali girişindeki kavşağa dikilen Evliya Çelebi Anıtı, törenle açıldı. Vali Çiftçi ve öteki yetkililerin katılımıyla açılışı yapılan anıtta, kaidenin üzerinde dünya coğrafyasını temsil eden bir küre, bunun üstünde ise at sırtında Evliya Çelebi tasviri bulunuyor.
UNESCO tarafından doğumunun 400. yılı olan 2011'in Uluslararası Evliya Çelebi Yılı ilan edilmesi nedeniyle Kütahya Belediyesi'nin Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle yaptırdığı Evliya Çelebi heykeli törenle açıldı.
Törende konuşan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, asırlar geçmesine rağmen Kütahya'da Evliya Çelebi anlayışının sürdüğünü kaydetti. Evliya Çelebi'nin Kütahyalı olduğunu belirten Belediye Başkanı Mustafa İça, 'Hepimizin bildiği gibi, dünyaca ünlü seyyah Evliya Çelebi hemşehrimizdir. Evliya Çelebi, 1611 yılında doğumundan 1683 yılına kadar ömrünü seyahate adamış, üç kıtada birçok yerleşim alanlarını gezmekle kalmamış, gördüklerini ve yaşadıklarını yazdığı 'Seyahatname' ile günümüze aktararak insanlığın ortak dünya mirası haline getirmiştir. Bugün açılışını yapacağımız Evliya Çelebi heykelinin, yapılan toplantılar ve anketler sonucunda kentimizdeki 5 bölge içinde açık farkla birinci olan Yeni Şehirlerarası Otobüs Terminali'mizin bahçesine dikilmesi kararlaştırılmıştır.
Alanında uzman olan heykeltıraş hemşehrimiz Mustafa Kemal Altınsoy tarafından yapılan heykel, klasik barok tarzındadır. Atının üzerindeki Evliya Çelebi dünyayı gezerken tasvir edilmiş olup, atın 3 ayağı Evliya Çelebi'nin gezmiş olduğu 3 kıtaya basmakta ve atın sağ ön ayağı havada durmaktadır. Evliya Çelebi ve atı bronzdan yapılmıştır. Dünya ve Galaksi Kaidesi metalden yapılmıştır. Heykelin toplam boyu 8,5 metredir. Heykelin yapılacağı kavşaktaki nokta çapı 20 metredir. Evliya Çelebi ile atının toplam boyu 3,4 metredir. Dünyanın çapı 10 metredir. Kaidenin oturduğu alanın çapı 20 metre, boyu 1,7 metredir. Kaidenin etrafında 7 adet dikili kitabe bulunmakta, bu kitabelerde Evliya Çelebi'nin hayatına dair anekdotlar ve Kütahya'mıza ait gözlemleri yeralmaktadır. Kentimizin girişinde bulunan Yeni Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde yer alması nedeniyle kentimize gelen bütün misafirlerimizi selamlayacak olan Evliya Çelebi heykelinin Kütahya'mızın tanıtımına faydalı olmasını diliyor, başta heykeltıraş hemşehrimiz Mustafa Kemal Altınsoy olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum' dedi.
Açılış töreni, halk oyunları gösterisi ve kokteylin ardından sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com