Sezer: Çiftçi ve esnaf fakirleştirildi

Sezer: Çiftçi ve esnaf fakirleştirildi
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, çiftçimiz ürününü 6 yıl önceki fiyatlarla satamadığını savunarak, ''Oysa 6 yıl önce bizim bıraktığımız Türkiye'ye göre çiftçinin maliyetleri üç katına çıktı'' dedi.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, çiftçimiz ürününü 6 yıl önceki fiyatlarla satamadığını savunarak, ''Oysa 6 yıl önce bizim bıraktığımız Türkiye'ye göre çiftçinin maliyetleri üç katına çıktı'' dedi.

Partisinin seçim çalışmaları için Kütahya'da bulunan Sezer, Çavdarhisar, Aslanapa, Emet ve Hisarcık ilçelerinde halka seslendi.

DSP Genel Başkanı Sezer, Çavdarhisar Cumhuriyet Meydanı'nda, seçim otobüsünün üzerinde yaptığı konuşmada, son yıllarda Cumhuriyet tarihinin işsizlik rekorunun kırıldığını iddia etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsizlik oranının yüzde 14 olduğunu belirten Sezer, bunun doğru olmadığını ileri sürerek, ''Üretim yapamayan çiftçileri, geçimini sağlayamayan işçileri o işsizler sınıfına katmıyorlar. Onları da katınca ne yazık ki bu toplumun yarısı işsiz'' diye konuştu.

Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çiftçimiz 6 yıl önceki fiyatlarla ürününü satamıyor. Oysa 6 yıl önce bizim bıraktığımız Türkiye'ye göre çiftçinin maliyetleri üç katına çıktı. Devletin borcunu 550 milyar dolara çıkarsınlar, çiftçinin 13 milyar dolar borcu var, tarlasına haciz gidiyor, kredi kartı borçları var, ama kredi kartı borcu olanlara Başbakan, 'Dürüst değil' diyor. Bu insanlar onurlu insanlar. Başkasından borç isteyemiyor, gücü kredi kartına yetiyor. Ödemek istiyor ama işsizlikten, yoksulluktan ödeyemiyor.''

-''ÇİFTÇİ, ESNAF VE EMEKLİ PERİŞAN''-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın televizyon ekranlarında her şeyin iyi olduğunu, Türkiye'nin büyüdüğünü söylediğini ifade eden Zeki Sezer, çiftçi, esnaf ve emeklinin perişan durumda bulunduğunu iddia etti.

DSP Genel Başkanı Sezer, Erdoğan ve hükümetin çiftçinin halinden anlamadığını öne sürerek, şöyle konuştu:

''Başbakan çiftçiye bağırıyor, bir de o Davos'taki aciz moderatöre bağırıyor, ama Amerika'nın karşısında el pençe, bir milyon Müslüman Irak'ta öldürülürken gıkı çıkmıyor, sahte kabadayı. Gazze'ye İsrail saldırısı, Büyük Orta Doğu Projesi'nin sonucudur. Sen de orada 'eş başkanım' diye övünüyorsun. Orada kadınlar, çocuklar öldürülüyor. Sen o saldırıdan hemen önce İsrail Başbakanı ile saatlerce Ankara'da görüşüyorsun, ne görüştüğünü açıklamıyorsun, sonra televizyon ekranlarında bas bas bağırıp sahte kabadayılık yapıyorsun. Sahte kabadayılara karnımız tok. Bize Ecevit gibi Kıbrıs'ta kardeşlerimiz katledilirken bütün tehditlere rağmen oraya gidebilen yürekli kabadayılar lazım.''

Aslanapa'da seçim otobüsünün içinden halka seslenerek, çiftçilere mazotun ucuz verilmesi gerektiğini ifade eden Sezer, ''Hayvancılıkla geçinenler ne yazık ki bir litre süt satarak ancak bir bardak çay içebiliyor, yarım litre kaynak suyu alabiliyor. Bu muameleye reva görülüyor'' dedi.

-BOR MADENLERİ VE İKİNCİ BORİK ASİT FABRİKASI-

DSP Genel Başkanı Sezer, Emet ilçesinde de halka seslenerek, burada yeni yapılmakta olan ikinci borik asit fabrikasına bu ilçeden ve Hisarcık'tan işçiler alınması gerektiğini söyledi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Sezer, bor madenlerinin stratejik öneme sahip olduğunu bildirdi.

Sezer, bor madenlerinin yabancılara satılması gibi eylemlere engel olacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Emet'teki borik asit fabrikasını biz yaptık, açılışını bu hükümet yaptı. Ancak bakanlığımız döneminde yapımında büyük emekleri olan bizleri açılışa davet etmeyecek kadar görgüsüzce davrandılar. Büyük Ortadoğu Projesi Eş Başkanı olmakla övünen Başbakan, satılmadık bir şeyimizi bırakmadı. Sıra bor ve Milli Piyango'ya geldi. Buna izin verecek değiliz. 29 Mart yerel seçimlerinde Türk halkının çıkarlarını koruyan yeni bir yönetim anlayışı gündeme taşınacak, şimdiki hükümetin gidiş süreci başlayacaktır. Onlar gidince bor da kurtulmuş olacaktır.''

Ziyaretlerinde, partisinin belediye başkanı ve belediye meclisi üyesi adaylarına vatandaşlardan destek isteyen Zeki Sezer, Hisarcık ilçe merkezi ve Gediz ilçesine bağlı Üzümlü beldesinde de halka seslendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com