Sezgin Tanrıkulu: Bu anayasal bir suçtur!

Sezgin Tanrıkulu: Bu anayasal bir suçtur!
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrukulu, SANSURSURSUZHABER’e MİT’in çeşitli protokollerle vatandaşları fişleme iddialarına dair açıklamada bulundu.

Söz konusu protokollerin ‘özel yaşama müdahale’ olduğunu dile getiren Tanrıkulu, “Bu protokollerde olan, bir suça yönelik değil doğrudan herkese yönelik kişisel verilerin toplanmasıdır” değerlendirmesi yaptı.
 
İşte Sezgin Tanrıkulu’nun SANSURSUZHABER’e yaptığı önemli açıklamalar:
 
MİT’İN PROTOKOLLERİ ANAYASAL SUÇTUR
 
MİT’in özel veya kamu kurumlarıyla yaptığı çeşitli protokollerle insanlarımız hakkında veri toplaması bir anayasal suçtur. Kişilerin onayı olmadan kendisine ait özel verilerin, kişisel verilerin herhangi bir kurumla paylaşılması anayasal suçtur. Ülke güvenliği dahi söz konusu olsa bu şekilde verilemez. Ancak bir suçun önlenmesi amacıyla bir kişiye ait, şahıs bazında veriler paylaşılabilir. Toplu olarak verilemez bunlar. Dolayısıyla protokolün kendisi hukuka aykırıdır ve anayasal suçtur.
 
ÖZEL YAŞAMA MÜDAHALE
 
Bu protokollerde olan; bir suçluya veya bir suça yönelik değil, doğrudan doğruya belli bir statüde olan, belli bir kategoride olan herkese yönelik kişisel verilerin toplanmasıdır ki bu kesinlikle özel yaşama müdahaledir, anayasal suçtur.
 
BAKAN: BENİM BİLGİM YOK
 
Diğer yandan; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, MİT’in dört kurumla gizli bir sözleşme yaptığı, iddiaların sorulması üzerine “Üke güvenliğini ilgilendiren konularda da kurumlar görev sınırları içerisinde gereken neyse onu yaparlar. Bunun dışında bir işlem yapıldıysa bu da suçtur. Ben gizli protokol vardır, yoktur demiyorum, o konuda bir bilgim yok” diye konuştu.
 
MİT: YASAL HAKKIMIZ

Radikal Gazetesi'nin haberine göre ise MİT kaynakları protokolü, "Yasal hakkımız, veriler güvenlik amaçlı kullanılıyor" diye savundu. (KKO)
 

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com