"SGK Görevde Yükselme Sınavı sorularının çalındığı" iddiası

SGK Görevde Yükselme Sınavı sorularının çalındığı iddiası
SGK:

ANKARA (AA) - Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca (SGK) Görevde Yükselme Sınav sorularının sınavdan önce sızdırıldığına veya bir yerlerde yayınlandığına dair iddia ve şaibelerin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı ve herhangi bir usulsüzlüğün bulunmadığının anlaşıldığı bildirildi. 

SGK Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın-yayın organlarında, 5 Nisan 2014 tarihinde Gazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (GAZİSEM) tarafından gerçekleştirilen SGK Görevde Yükselme Sınavına ilişkin hazırlanan soru kitapçıklarının sınavdan bir gün önce CD ortamında kaydedildiği, bu sebeple de sınav sorularının çalındığı ve sınava şaibe karıştığı yönünde maksatlı ve gerçeklerle bağdaşmayan iddialar üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi. 

Görevde yükselme sınavının, GAZİSEM ile 2014'te yapılan "Görevde Yükselme Sınavının Uygulanması Hakkında Protokol" hükümleri doğrultusunda 5 Nisan 2014'te Ankara’da gerçekleştirildiğinin anlatıldığı açıklamada, sınav sorularına ilişkin kitapçık ve CD'nin, 7 Nisan 2014 tarihinde saat 9.25’de tutanak karşılığında SGK tarafından görevlendirilen personele GAZİSEM yetkililerince kapalı zarf içinde teslim edildiği, soruların 7 Nisan 2014'te saat 10.42’de SGK'nın intranet sayfasında yayınlandığı belirtildi. 

-Güvenlikten GAZİSEM sorumlu

"GAZİSEM tarafından gerçekleştirilen sınavın soruları, oluşturulan sınav komisyonunca adı geçen eğitim merkezi öğretim üyelerince hazırlanmış olup, soruların sınav öncesinde birilerinin eline geçmemesi hususundaki güvenliğinden GAZİSEM sorumludur" ifadelerine yer verilen açıklamaya şöyle devam edildi:

"Sınav sorularına esas olarak belirlenen konu başlıkları 13 Şubat 2014'ta kurumumuzun internet sayfasında yayımlanan sınav e-kılavuzunda belirtildiği şekilde ilgili üniversiteye iletilmiştir. Kurumumuzdan GAZİSEM’e sınav soruları ile alakalı olabilecek bilgi, belge, soru örneği vb. hiçbir şey gönderilmemiştir. Yukarıdaki maddede de ifade edildiği gibi kurumumuzla GAZİSEM arasında imzalanan protokol gereğince sorular GAZİSEM tarafından hazırlanmıştır.

Kamuoyunda yer alan iddialar, Kurumumuz Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca süratle incelenmiş olup, yapılan inceleme neticesinde sınav sorularının sınavdan önce sızdırıldığına veya bir yerlerde yayınlandığına dair iddia ve şaibelerin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı ve herhangi bir usulsüzlüğün bulunmadığı anlaşılmıştır."

-Personelin yüzde 40'ı başvurdu

SGK'nın kariyer ve liyakat ilkeleri doğrultusunda ve yasal mevzuat çerçevesinde personelin mesleklerinde ilerlemelerini sağlamak için kamuda son yılların en kapsamlı görevde yükselme sınavını açtığının vurgulandığı açıklamada, açılan sınava personelin yaklaşık yüzde 40’ının başvurduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Çalışanlarımızın azmini kırmaya, moralini bozmaya yönelik bu tür iddialarla ilgili Kurumumuzun yasal yollara başvuracağı bilinmelidir. Kurumumuz sınav öncesi ve sonrasındaki sorumluluğunu dikkatle ve titizlikle yerine getirdiği gibi, bundan sonraki sürecin de takipçisi olacaktır" ifadelerine yer verildi.  

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com