SGK maaşları düşük gösterilen 5 milyonun kişini peşinde

SGK maaşları düşük gösterilen 5 milyonun kişini peşinde
Kayıt dışılıkla mücadeleyi amaçlayan uygulamanın 2012 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

SGK maaşları düşük gösterilen yaklaşık 5 milyon kişinin peşine düştü. Bugüne kadar daha çok sigortasız işçi çalıştırmalara yoğunlaşan ve son dört yılda 1 milyon dolayında kayıt dışı işçiyi kayda alan SGK, şimdi de kayıtlı görünen ancak maaşı düşük gösterilen kişilerin peşine düştü.

SGK’nın 2010 yılı verilerine göre, sigortalı olarak çalıştırılan 11 milyon dolayındaki işçinin yaklaşık yüzde 43’ünü oluşturan 4 milyon 730 bin işçinin maaşı asgari ücret üzerinden gösteriliyor. Bu kişilerin sosyal güvenlik primleri de asgari ücret üzerinden ödeniyor
.
 İşçilerin yüzde 30’unun maaşı ise bordroda asgari ücret ile 1200 lira arasında gösteriliyor. Bu gruptakilerin bordroda gösterilen ortalama ücreti de asgari ücrete yakın düzeyde seyrediyor. Sosyal güvenlik sisteminde büyük bir açığa yol açan kayıt dışılıkla mücadele amacıyla SGK yeni bir uygulamaya gidecek. Bu çerçevede çalışanlarının maaşını bordroda düşük gösteren işverenlere yönelik çalışma başlatılacak. İncelemelere altyapı oluşturmak amacıyla öncelikle “aylık prim ve hizmet belgesi”nde değişikliğe gidilecek.

Yapılacak değişiklikle işverenlerin çalıştırdıkları işçilerin, Uluslararası Standart Meslek Sınıflaması kodlarına uygun olarak mesleklerini bildirmeleri sağlanacak. Bununla ilgili altyapının 2012 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Bu çalışma tamamlandığında SGK hangi meslek grubundaki çalışan için ne kadar ücret ödendiğini net bir şekilde görebilecek. Şu an sadece sektörler itibarıyla ortalama ücretleri görebilen SGK, bu altyapının oluşturulmasıyla bordroları bu kez her bir meslek grubu itibarıyla görebilecek. SGK bu verilerden hareketle denetleyeceği işyerlerinin sayısını daraltacak. Bordroda ortalamanın altında ücret gösteren işyerleri içi çalışma başlatılacak.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com