SGK’dan borçlar için “ihya” uyarısı

SGK’dan borçlar için “ihya” uyarısı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), prim borçlarının tasviyesine yönelik yapılandırma hakkının sürdürülebilmesi için ödenmemiş veya eksik ödenmiş tutarların en geç 31 Ekim tarihine kadar ödenmesi gerektiğini aksi takdirde ihya önce duruma dönüleceğini bildirdi.

SGK Balıkesir İl Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada 15 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6322 Sayılı Kanun ile 6111 Sayılı Kanuna geçici 19'uncu maddenin eklenerek 6111 Sayılı Kanun kapsamında yapılandırma hakkını kaybeden borçlulara yapılandırma anlaşmalarını ihya etme imkanı sağlandığı bildirildi.

İlgili kanun kapsamında yapılandırma hakkının sürdürülebilmesi için ödenmemiş veya eksik ödenmiş tutarların 31 Ekim tarihine kadar ödenmesi gerektiği aksi halde ihya öncesi duruma dönülerek ödenen taksit tutarlarının ilgili mevzuat hükümlerine göre mahsup edileceği, mahsup işlemlerinin yapılmasının ardından bakiye alacaklar için 6183 Sayılı kanun uyarınca icra takibine geçileceği, bu yaptırımın genelge ile hüküm altına alındığı bildirildi.

SGK Balıkesir İl Müdürlüğünün yaptığı açıklamada;

"6111 Sayılı Kanuna ek 19'uncu madde kapsamındaki ihya hakkının kaybedilmemesi için ödenmemiş veya eksik ödenmiş taksitlerin en geç 31 Ekim 2012 tarihine kadar ödenmesi ve son günlerde alacakların on-line tahsilatı sırasında sistem yoğunluğu nedeniyle olası ödememe sorunlarıyla karşılaşılmaması için ödemelerin son günlere bırakılmaması gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com