Sherlock Holmes: Gölge Oyunları

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları
Sinema meraklılarına...

Sansürsüzhaber/ÖZEL Sherlock Holmes, ilk olarak 2009 yılında gösterime girmesinin ardından büyük beğeni topladı. Bu ilginin ardından ikincisinin çekilmesi de kaçınılmaz oldu ve Gay Ricthie’nin yönetmen koltuğuna oturduğu devam filmi geldi: “Gölge Oyunları”…

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle’un ilk olarak 1887 yılında, hikayesi gazetede basılarak dünya edebiyatına sunulan hayali kahramanıdır. O günden günümüze kadar görsel ve yazılı olarak defalarca karşımıza çıkmış çağımızın aşina olduğu kahramanların başında gelir.
 
‘Gölge oyunları’nı değerlendirirken devamı olduğu Sherlock Holmes’e(2009) değinmeden olmaz...
 
İnsanları bu film için sinema salonuna çeken ve yapımcılarını bu filmi yapma konusunda cesaretlendiren başlıca unsur elbette ki ilk filmin(2009) başarısıdır ve bu sebepten filmi değerlendirirken ve izlerken insan ilk filmi düşünmeden edemiyor. Kaldı ki bu bütün devam filmleri için geçerlidir. Robert Downey Jr’ın canlandırdığı Sherlock Holmes karakteri olağan üstü zekası, kendine has yaşam biçimi ve olaylara bakışıyla izleyiciye yine güzel ve heyecanlı dakikalar yaşatmayı başarıyor... Ve elbette Dr. Jhon watson (Jude Law)’nın katkılarıyla bu sefer dünyayı küresel bir kötünün elinden kurtarmaya niyetleniyorlar.
 
2009 yapımı Sherlock Holmes’ü izleyenler için;
 
‘Gölge oyunları’nda, ilk filmi izlemiş olanlar için, yeni bir şey olduğunu söylemek zor, teknolojinin yardımıyla yaratılan aksiyon gerçekten harika fakat izleyici olarak filmde yeni ve farklı bir şey bulmayı umanlar biraz hayal kırıklığı yaşayacaktır. Her film yeni bir şey sunmak zorunda mı? Elbette hayır... Ama senaryonun zekice yazıldığı bir kahraman figürü için doğal olarak beklentiye giriyor izleyici. 
 
Sherlock Holmes 1887’den beri zeki ve usta bir dedektif, filmi yapanların dedektiften daha zeki olmak gibi bir zorlukları var Sherlock Holmes karakterini anlatan film kendini tekrar ettiğinde izleyicinin gözünden kaçmaz çünkü Sherlock Holmes gibi düşünüyordur artık detaylı ve sebep sonuç ilişkili, film çok farklı bir yere gidebilirdi... Dünyayı kurtarmak fazlasıyla bildik bir iz bırakıyor izlecide... İlkini izlemekle alakalı bir durum, ilk filmle izleyicinin zihnini açan film artık ikincisinde aynı izleyiciye sahip değildir çünkü zihinlerini açtığı izleyicinin beklentileri de artmıştır ve bu beklentinin gerisinde kalan bir film olmuştur "Gölge oyunları". Bu tür aksiyon filmlerinde izleyici hikayeden ziyade kahramanın peşinden gider, kahraman hep izleyiciden önde olmak zorundadır peşinden sürükleyebilmesi için. Sanırım ilk filmde başarılan bu durum ikinci filmde olmadığından yerinde sayan bir algıya sebep oluyor, yerinde sayan hali de gayet keyifli ve eğlenceli bunu da belirtmek gerek.
 
İlk filmin yarattığı beklentilerle veya hiçbir şey beklemeden gidecek izleyiciyi yine dantel gibi işlenmiş bir senaryo, harika oyunculuklar, görsel efektler, heyecan, aksiyon, komedi en üst düzeyde bekliyor olacak... Filmin düşmeyen temposu size kesinlikle sıkılmayacağınız bir 129 dakika garantisi veriyor. Aynı ekiple bir üçüncüsünü belki daha da fazlasını göreceğiz önümüzdeki yıllarda sanırım.
 
Haber: Neslihan A. Uçar
 
Film bilgileri:
 
Yapım: 2011, ABD/Tür: 3 Boyutlu, Aksiyon, Biyografi, Gerilim, Gizem, Macera, Romantik, Suç/ Yönetmen: Guy Ritchie/ Oyuncular: Robert Downey Jr.,  Jude Law,  Rachel McAdams,  Kelly Reilly,  Noomi Rapace,  Stephen Fry,  Gilles Lellouche,  Jared Harris,  Eddie Marsan,  Paul Anderson,  Affif Ben Badra,  Gabrielle Scharnitzky,  Christian Wolf-la\'moy,  William Houston,  Geraldine James/ Senaryo: Arthur Conan Doyle, Kieran Mulroney, Michele Mulroney/ Senaryo (Kitap): Arthur Conan Doyle/ Yapımcı: Joel Silver,  Susan Downey,  Scott Rudin,  Gary Goetzman,  Lionel Wigram,  Dan Lin,  Steve Clark-Hall.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com