Sıcak havada astım tehlikesi

Sıcak havada astım tehlikesi
Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Zeki Coşkun, astım hastalarının çok sıcak ve soğuk havalarda dışarı çıkmaması gerektiğini bildirdi.

Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Zeki Coşkun, astım hastalarının çok sıcak ve soğuk havalarda dışarı çıkmaması gerektiğini bildirdi.
Dr. Coşkun, yaptığı yazılı açıklamada, astımlı hastaların herhangi bir neden yokken ya da bazı uyaranlarla karşılaştıklarında şikayetlerinin oluşabileceğine dikkati çekti.
Egzersiz yapma, kirli, soğuk ve çok sıcak havalar, parfüm, sigara dumanının astım krizlerini başlatabileceğine işaret eden Dr. Coşkun, şunları kaydetti:
''Alerjik astımlılarda alerjenler ile karşılaşma, polenler, ev tozları, hayvan tüyleri, akarlar ile de ataklar başlayabilir. Solunum yolu enfeksiyonları, özellikle sinüzit ile bazı ilaçlarda astım belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açabilir. Psikolojik bozukluklar da astımı tetikleyebilir. Gebelikte astımın şiddeti azabilir veya artabilir. Gebeliklerde astımın tedavi edilmemesi veya uzun sürmesi bebekte oksijen azlığına dolayısıyla düşüklere neden olabilir.
Astımın belirtileri öksürük, göğüste sıkıntı hissi, hırıltılı solunum ve nefes darlığıdır. Astım hastaları çok sıcak ve soğuk havalarda dışarı çıkmamalıdır. Soğuk, hava yollarının kasılma yoluyla tıkanmasına sebep olur. Sıcak kuru hava ise hava yolları hücreleri tarafından salgılanmayı etkileyerek belli bir oranda nemli olması gereken hava yollarında kuruluğa neden olur. Havadaki nem oranı yüzde 60'ın üzerinde, sıcaklıkta 32 derecenin üzerinde olursa insanların nefes alması zorlaşır. Neticede zaten zorlu nefes alma şikayeti bulunan astımlıların krizlerinin meydana gelmesine sebep olur. Bu nedenlerle çok sıcak havalarda astımlı hastaların dışarı çıkmamaları, su kaybını önlemek için günde en az 2 litre su içmeleri, fazla efordan kaçınmaları ve gerektiğinde ılık su ile duş yapmaları tavsiye edilir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com