Sıcak havayı gören vişne ağacı sonbaharda çiçek açtı

Sıcak havayı gören vişne ağacı sonbaharda çiçek açtı
Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yüzünden sonbaharda çiçek açan vişne ağacı görenleri şaşırttı.

Emekli işçi İsmail Çakır’a ait 82. Yıl Mahallesi Cevizler yanı mevkiindeki vişne ağacı, sonbaharda çiçek açtı. Bu durum karşısında çok şaşıran İsmail Çakır, yaklaşık 10 yıllık vişne ağacından bu yıl hasat mevsiminde vişne topladığını söyledi. Çakır, "Bir süre önce Hisarcık-Emet karayolu kenarında bulunan vişne ağaçlarını budamıştım. Çok az dalı kalmasına rağmen vişne ağacının iki dalında açan çiçekleri görünce çok şaşırdım. Havalar bu şekilde ılıman gidecek olursa ileriki günlerde çiçekler belki de meyveye dönecek. Yılın bu zamanında tekrar çiçek açan ağaç görmemiştim. Hayretler içinde kaldım” dedi.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri ise, meyve ağaçlarında karşılaşılan bu tarz dönemsiz açılan çiçek açmaların sebebinin mevsimsel sıcaklıkların olağanın üstünde seyretmesi ve meyve ağacının genetik özelliklerinden kaynaklandığını belirttiler. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com