Sıcak su buharından elektrik üretilecek

Sıcak su buharından elektrik üretilecek
Kütahya'nın Simav ilçesinde, sondajla elde edilen 150-170 derece arasındaki sıcaklığa sahip termal suyun buharıyla elektrik enerjisi üretilecek.

Kütahya'nın Simav ilçesinde, sondajla elde edilen 150-170 derece arasındaki sıcaklığa sahip termal suyun buharıyla elektrik enerjisi üretilecek.
Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Yeşilova köyünde jeotermal kaynak bulunması için Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğüne sondaj yaptırdıklarını bildirdi.
Yaklaşık 1 milyon lira harcayarak bir özel şirkete açtırdıkları 1300 metre derinlikteki kuyudan saniyede 70-80 litre debisi bulunan 150-170 derecelik sıcak suya ulaştıklarını belirten Karahan, şöyle devam etti:
''Elde ettiğimiz 150-170 derecelik sıcak su buharıyla önce belediye olarak elektrik üreteceğiz, daha sonra bu enerjiyi şehre vererek 5 mahallemizle TOKİ konutlarının ısıtılmasını sağlayacağız. 9'uncu kuyumuzda bulunan kaynağın, Eynal Kaplıcaları'ndaki diğer kuyulara göre iki misli daha verimli olduğu MTA'nın raporlarına göre kesinleşti. 1300 metre derinlikteki kuyunun 600 metresine önceden boru döşemiştik. Kalan 700 metresine boru döşemek için başlattığımız çalışma tamamlanmak üzere. Bunu bitirdiğimizde MTA yetkilileriyle görüşeceğiz. Onların önerileri doğrultusunda kuyuyu üretime açmayı planlıyoruz.''

-Diğer kuyulardan da elektrik üretimi planlanıyor-

Karahan, jeotermal enerjiden elektrik üretimini ilk kez Yeşilova'daki kaynakta deneyeceklerini anlattı.
Bu uygulama önemli bir ısı kaybına neden olmazsa, Eynal Kaplıcaları'ndaki diğer kuyuları da önce elektrik üretimine, ardından şehir ısıtmasına vererek elektrik üretimini genişletmeyi hedeflediklerini belirten Karahan, ''Bu sayede bir yandan şehir ısınırken diğer yandan Simav'ın tükettiği elektriği üreterek belediyemize önemli bir ekonomik gelir sağlamayı planlıyoruz. Elde edilecek ekonomik gelirle de Simav'ı bölgede daha çağdaş ve modern bir kente dönüştürmeyi amaçlıyoruz'' dedi.
Jeotermal enerjiden elektrik üretiminin Simav Belediyesi için bir reform ve devrim niteliğinde olacağına dikkati çeken Karahan, bununla hem belediyenin giderlerini azaltacaklarını hem de büyük bir ekonomik güç sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com