Sıcak Su Çok Değerlendiren Yok

Sıcak Su Çok Değerlendiren Yok
Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı, Kütahya İl Merkezinde ve İlçelerinde sağlık ve termal turizmin gelişmesi için Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Vural Kavuncu'yu konuşmacı olarak Kütahya'ya davet etti. Vural yaptığı k

Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı, Kütahya İl Merkezinde ve İlçelerinde sağlık ve termal turizmin gelişmesi için Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Vural Kavuncu'yu konuşmacı olarak Kütahya'ya davet etti. Vural yaptığı konuşmada, Türkiye'de sıcak su kaynaklarının çok olduğunu ancak yetkililer tarafından kullanılmadığına dikkat çekti.


Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı, Kütahya İl Merkezinde ve İlçelerinde Sağlık ve Termal Turizmin gelişmesi için Afyon Kocatepe Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Vural Kavuncu'yu konuşmacı olarak Kütahya'ya davet etti.
İl genel Meclisi'nde konuşma yapan Vural, sağlık ve termal turizmin sıcak su kaynaklarının fazla olamasına rağmen Kütahya'da yeteri kadar gelişmediğine dikkat çekti. Kütahya'da sıcak su kaynaklarının yoğun olduğu yerlerin belediye başkanları da dinleyici olarak konferansa katıldılar. Konferansa; Kütahya ve Tavşanlı Belediye Başkan Vekilleri ile Gediz, Emet, Hisarcık, Simav, Naşa ve Günlüce Beldeiye Başkanları katıldı.
İl Genel Meclis Başkanı Şükrü Nazlı, Kütahya'nın termal suyu bakımından zengin bir yer olduğuna dikkat çekerek, var olan kaplıca tesislerinin düzenlenerek sağlık ve termal turizmi haline getirilmesi gerektiğini belirtti. Kaplıcaların sağlık ve termal turizmi haline gelmesi ile birlikte Kütahya'ya yerli ve yabancı turistlerin de geleceğini vurgulayan Nazlı, turizm gelirleri sayesinde Kütahya'nın kalkınacağını böylece işsizliğin önüne geçilebileceğini ifade etti. Nazlı, bu konuda gereken bilgileri Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Vural Kavuncu'nun sağlayacağını açıkladı.
Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Vural Kavuncu yaptığı konuşmada, Kütahya ve çevre illerinin kaplıca bakımından çok zengin iller olduğuna dikkat çekrek, kaplıca sistemin sağlık ve termal turizm sistemine dönüştürülerek Kütahya'nın ve çevre illerinin turizm açısından kalkınacağını vurguladı. Sıcak su kaynaklarının yurt dışında çok az olmasına rağmen Türkiye'ye oranla daha çok geliştirilerek termal ve sağlık turizmi açısından cazip hale getirildiğine dikkat çekti.
Kavuncu, Kütahya'da kaplıcaların sağlık ve termal turizmi haline getirilmesi için işadamlarının ve siyasilerinin bu amaç için gereken çalışmaları yapmaları gerektiğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti:'' Özellikle Avrupa ülkerinede sıcak su kürleri ve banyoları bulunmaktadır. Yabancı ülkelerde SPA terimi çok sık kullanılıyor. Bu terim sudan gelen sağlık anlamına gelmektedir. Avrupa ülkeleri SPA merkezlerine çok önem vererek hastalarını cerahi müdahaleler dışında sıcak su kürleri ile de tedavi etmektedirler. Avrupa bu SPA sistemini sıcak su kaynaklarının yoğun olduğu yerlede kurarak hem sağlıklı olmayı hemde turist çekmeyi hedefliyor.
Türkiye'nin elinde daha çok sıcak su kaynakları olmasına rağmen maalesef biz bu kaynakları sağlığımız için değerlendiremiyoruz.''
Prof. Kavuncu son olarak, Afyon'da sıcak su kürlerini hastalarına uyguladıklarını ve çok iyi sonuçlar aldığını da sözlerine ekledi.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com