Sıcak ve nemli havalar krizi tetikliyor

Sıcak ve nemli havalar krizi tetikliyor
Yurtta hava sıcaklığıyla beraber nem oranı da arttı.. Uzmanlar sıcak ve nemli havanının kalp rahatsızlığı olanları ciddi şekilde tehdit ettiğini belirtirken sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğini söylüyor.

Yurtta hava sıcaklığıyla beraber nem oranı da arttı.. Uzmanlar sıcak ve nemli havanının kalp rahatsızlığı olanları ciddi şekilde tehdit ettiğini belirtirken sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğini söylüyor.ü

Uzmanlar, sıcak ve nemli havanın kalp krizi riskini yükselttiğini belirtti. Sıcak havaların oksijen emilmesini azalttığına dikkat çeken kalp doktoru Fatih Demircioğlu, kalp ve yüksek tansiyon hastalarının acil bir işi olmadığı sürece sıcak yoğunluğunun yüksek olduğu saatlerde dışarı çıkmaması gerektiğini kaydetti.
Uzmanlar, 'Sıcak ve nemli havalarda vücutta sıvı ve mineral kaybı üst noktaya ulaşır. Sıcak ve nemli havalardaki sıvı ve mineral kaybı da kalp ritmini bozar. Kalp krizlerine neden olur. Sıcak havalarda bol bol sıvı tüketilmeli. Yüksek tansiyon ve kalp hasları kesinlikle güneş sıcaklığının etkin olduğu saatlerde dışarı çıkmamalı. Vücutta su ve mineral kaybının önüne geçmek için su, meyve suyu ve meyve tüketelim. Kesinlikle kalbi yoracak ağır ve yağlı gıda alımından kaçınalım.' diye konuştu.
Uzmanlar, sıcak ve nemli havalarda duş alımının vücudu rahatlattığını söyledi. Sıcak ve nemli havalarda vücudun güneş ışınlarından fazla rahatsız olmaması için koyu renkler yerine açık renkler tercih edilmesine dikkat çekenUzmanlaru, terleme sonrası iç çamaşırlar değiştirilerek duş alınarak serinlenmesi gerektiğini kaydetti. Uzmanlar, kalp ve yüksek tansiyon hastalarının sabahın erken saatleri ve güneşin etkisini yitirdiği vakitlerde doğa yürüyüşü yapabileceğini dile getirdi.
Uzmanlar, kalp, yüksek tansiyon ve şeker hastalarının saat 11.00 ile 15.30 suları arası acil bir işleri olmadığı sürece dışarı çıkmaması tavsiyesinde bulundu.
Uzmanlar, sıcak ve nemli havalarda vücudun sıvı kaybına karşı bol bol su, limonlu ve meyveli içecekler tüketilmesi gerektiğini belirtti.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com