Sıcaklarda tutulan oruç göz korkutmasın

Sıcaklarda tutulan oruç göz korkutmasın
Ramazan ayının, bu yıl sıcak ve uzun günlere denk gelmesinin göz korkuttuğunu belirten uzmanlar, lifli gıdalarla beslenmenin yanı sıra; su ve soda içilmesinin önemli olduğunu söyledi

 Ramazan ayının, bu yıl sıcak ve uzun günlere denk gelmesinin göz korkuttuğunu belirten uzmanlar, lifli gıdalarla beslenmenin yanı sıra; su ve soda içilmesinin önemli olduğunu söyledi.
Uzmanlar; yemek yenilebilen saatlerde bol su, soda ve mineralli içeceklerin içilmesinin sıvı kaybını dengeleyeceğini, sindirimi yavaş, lif oranından zengin besinlerin de uzun süre açlığa dayanmaya yardımcı olacağını vurguladı.
Rafine işleminden geçmemiş tam buğday unundan yapılmış ekmek ürünleri ile mercimek, buğday, yulaf, bulgur gibi kompleks karbonhidratların ve yeşil yapraklı sebzeler, elma, armut, kayısı, erik gibi kabuğu yenebilen tüm kuru ve taze meyvelerin uzun süre tokluk hissi verdiğine dikkati çeken Tatay; Ramazan ayında oluşabilecek beslenme ile bağlantılı sorunlar arasında kabızlık, hazımsızlık, gaz, düşük tansiyon, düşük kan şekeri ve baş ağrısının yer aldığını, doğru beslenme sayesinde bu rahatsızlıklarla karşı karşıya kalma riskinin ortadan kalkacağını dile getirdi. Uzmanlar, 'Kabızlığa ve düşük tansiyona karşı başta su olmak üzere, soda (mineralli sıvılar) gibi sıvılar bol tüketilmeli ve lifli gıdalardan zengin beslenilmeli, hazımsızlığı gidermek için besinler ağır ağır yenmeli ve çok çiğnenmeli, gazlı içeceklerden kaçınılmalı, baş ağrısına karşı kafein içeren kahve ve çayı dengeli içmeli ve sigara azaltılmalı, uyku düzenine özen gösterilmeli, düşük kan şekeri için ise fazla şekerli ve unlu gıdalar tüketilmemeli' açıklamasını yaptı.
Bazı insanların iftar saatine iş çıkışı rastlayabileceğini belirten Tatay, yolda oruç açanların kan şekerini dengelemek için kuru ve taze meyve veya süt, yoğurt gibi gıdaları tercih etmelerini, ayrıca sandviç türleri ile ön açılış yaparak masaya çok aç oturulmasının engellenmesini tavsiye etti. Bu besinlerin iftar mönüsü olarak değil, aperatif olarak tüketilmesi gerektiğini söyleyen Tatay, uygun olunan zamanda ise mutlaka çorba, sebze ve salata gibi hafif yemeklerin yenmesi gerektiğini hatırlattı.
Ramazan ayı boyunca beslenme alışkanlığının her zamankinden farklı olmamasına özen gösterilerek ideal kiloların bu ayda da korunması gerektiğini belirten uzmanlar, 'Daha sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmek adına, öğünlerde aşırıya kaçmadan potasyum, lif ve karbonhidrat kaynağı olan muz, badem ve hurma yenmelidir. Bol su ve soda içilmeli, kızarmış yağlı yiyecekler, şekerli gıdalar ve özellikle sigaradan uzak durulmalıdır' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com