Şiddeti silahsız gözlemciler bitiremez

Şiddeti silahsız gözlemciler bitiremez
BM Genel Sekreteri Ban, silahsız gözlemcilerin Suriye'de bütün şiddeti durdurabileceğini ummanın gerçekçi olmadığını söyledi.
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, basın mensuplarıyla ''Yuvarlak Masa'' toplantısında bir araya geldi.
Ban, Suriye'de yaklaşık 300 BM gözlemcisi bulunduğunu aktararak, ''Silahsız gözlemcilerin Suriye'de bütün şiddeti durdurabileceğini ummak gerçekçi değil. Şiddet, Suriye'deki taraflarca bitirilmelidir'' dedi.
 
Güvenlik Konseyi değişime uymalı
 
BM'nin kurulmasının üzerinden geçen 70 yıla yakın sürede gerçekleşen tarihi değişimlerin göz önüne alınması halinde Güvenlik Konseyi'nin de değişmesi gerektiğinin görüleceğine işaret eden Ban, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
''İnanıyorum ki ve bütün üye ülkeler de inanıyor ki Güvenlik Konseyi'nin yapısı da çalışma yöntemi de değişmelidir. Burada da donanım ve yazılım ayrımı yapılabilir. Yazılım konusunda epey ilerleme olduğuna inanıyorum. Kararlar daha şeffaf, üye ülkelerce daha erişilebilir hale getirildi. Donanım, yani konseyin yapısı konusunda ise pek ilerleme olmadı. Zor bir konu. 193 üye ülkemiz var, hepsinin farklı fikirleri var.''
 
Her ülke kendi çıkarına bakıyor
 
Ban, BM'nin herhangi bir konuda başarılı olabilmesinin, üye ülkelerin siyasi iradesine bağlı olduğunu vurgulayarak, ''Etkili olamayan BM'in kendisi değil, biz 193 egemen devletten oluşan bir örgütüz. BM üyesi devletler, konu kendi ulusal çıkarlarına geldiğinde geri adım atmama eğiliminde oluyor. Küresel barış ve güvenlik için üye devletlerin kendi ulusal çıkarlarının üstüne çıkmaları gerekiyor. İnsanlığın ortak refahını ve barışını sağlamak için siyasi liderlik, siyasi bilgelik, siyasi cesaret ve vizyon gerekiyor'' ifadelerini kullandı. (EAK)
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com