Şiddetin Edebiyatı ve Gerilim Romanları

Şiddetin Edebiyatı ve Gerilim Romanları
Önümüzdeki günlerde, 'şiddetin edebiyatı ve gerilim romanları' üzerine, alanında ilk olacak bir sempozyum gerçekleştirilecek.

İlginç bir konu olan ve önemli bir boşluğu dolduracağı düşünülen sempozyum, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenliyor.

Şiddet, yıllardır toplumların tartıştığı konulardan biri. Öyle bir kavram ki içinde hem korkuyu hem de işkenceyi barındırabiliyor. Toplumların gelişimi, hukuksal güvenliği bu kavramlar üzerinden tartışıladursun, günümüzde de şiddet ve işkence hız kesmeden yaşanır, izlenir olmaya devam ediyor.

Şiddetin sanata (edebiyata) yansıması, oradaki izdüşümü, okuyucu- izleyici bağlamında hedef kitleleri farklı biçimlerde etkiliyor. Özellikle gerilim romanları, edebiyat alanında en çok ilgi gören türler arasında. Ancak şiddet ve gerilim, gerçekte yaşayanlarla, okuyanlar arasında elbette farklı duygular uyandırıyor.

“Şiddet ve gerilimin edebiyatı sanat olmakla beraber, kendiliğinden şiddet, ne edebiyat ne de sanattır” görüşünün de tartışılacağı Şiddetin Edebiyatı sempozyumu 9 Nisan'da saat 14.00'de Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.
Sempozyumda, şiddeti ve gerilimi konu alan romanlar değerlendirilecek ve tarz olarak bu konuyu yazan yazarlar, romancılar okuyucularıyla buluşacak.

İki oturum şeklinde gerçekleşecek ve oturum başkanlıklarını sırasıyla, Zeki Coşkun ile Erol Üyepazarcı'nın yapacağı sempozyuma; Ahmet Ümit, “Suç ve Edebiyat”, Murat Menteş, “Paralel Evrendeki Suçlular”, Nevval Sevindi, İki kültür, iki yazar: Necip Mahfuz ve Refik Halid Karay”, Erol Çelik, “Gerilim Romanlarında Cinnet Olgusu”, Sevin Okyay, “Seri Katiller”, Hakan Yel, “Türkiye'de Değişen Değerler ve Şiddet'in Önlenemez Yükselişi”, Orkun Uçar, "Korkularımız Gerçekleşmek Üzereyken: Kurgudan Gerçeğe", Alexsandra Ivanof “Müzik ve Gerilim Üzerine” ve Altay Öktem “Edebiyatta Şiddet ve Karşı Şiddet Unsurları” başlıklı tebliğlerle katılacaklar.
 


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com