Sierra'nın katil zanlısı 'Laz Ziya' yakalandı

Sierra'nın katil zanlısı 'Laz Ziya' yakalandı
Amerikalı Sarai Sierra’nın katil zanlısı ‘Laz Ziya’ lakaplı Ziya Tanseli, Hatay’da yakalandı. Suriye’ye kaçtığı düşünülen Tanseli’nin saklandığı yeri Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) buldu.
Fotoğraf çekmek için İstanbul’a gelen ve 21 Ocak’ta ortadan kaybolan Amerikalı Sarai Sierra’nın uzun aramalardan sonra öldürüldüğü belirlenmişti. Cesedi 2 Şubat’ta İstanbul’un Cankurtaran semtindeki sur dehlizinde bulunan 33 yaşındaki Sierra’nın başına sert bir cisimle vurulması sonucu öldürüldüğü ortaya çıkmış ve kadının katiline ilişkin şüpheler kâğıt toplayıcılığı yapan ‘Laz Ziya’ lakaplı Ziya Tanseli üzerinde yoğunlaşmıştı.
 
SURİYE'YE KAÇACAKTI
 
Milliyet'te yer alan habere göre, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma yürüten İstanbl Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, bir anda ortadan kaybolan Tanseli’nin ağabeyi ve kardeşlerinden kan örnekleri almış, İstanbul Polis Kriminal Laboratuarı’nda da kıl ve kan örneklerinin DNA’sı çıkarılmıştı. Tanseli’nin evindeki yastığında bulunan kıl örneğinden çıkarılan DNA ile Sierra’nın tırnak arasında bulunan dokuların ve tişörtündeki kan damlasından çıkarılan DNA’nın uyuştuğu ortaya çıkınca emniyetin tüm birimleri Tanseli’ye ulaşmak için alarma geçirildi. 
 
Tanseli’nin cinayetin ardından önce memleketi Karabük’e, oradan da Hatay’a gittiğine ilişkin elde edilen bilgiler sonrası Hatay ve çevresinde aramalar yoğunlaştırıldı. Katil zanlısının iç savaşın yaşandığı Suriye’ye geçerek izini kaybettirmeye çalışacağı düşüncesiyle emniyet birimleri Suriye’deki muhalif grupları da bilgilendirdi. İstanbul, Karabük ve Hatay’da birçok güvenlik kamerası izlenerek kaçtığı noktalar belirlenen Tanseli’nin yerini ise MİT buldu. Tanseli’nin Hatay Reyhanlı’da olduğunu tespit eden MİT, bu bilgiyi güvenlik birimleriyle paylaştı. Bunun üzerine düzenlenen baskınla 1.5 aylık amansız takip sona erdirildi. Gözaltına alınarak, Hatay Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Tanseli’nin burada ifadesine başvuruldu. Sağlık kontrolü için Antakya Devlet Hastanesi’ne götürülürken görüntülenen Tanseli’nin üzerindeki pantolonunun askeri kamuflajlı olması dikkat çekti. Tanseli daha sonra, soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul’a gönderildi. Bu arada Tanseli’nin emniyetteki ilk ifadesinde Sierra’yı öldürdüğünü kabul ettiği ve “Olay esnasında tinerin etkisindeydim. Sert bir cisimle kadına vurduğumu hatırlıyorum” dediği öne sürüldü.
 
YOKSULLUKTAN KIŞIN CEZAEVİNE GİRİYORDU
 
Ziya Tanseli’nin, Karabük’te esnaf olan arkadaşı Zafer Özden, onu en son Murat Çimen’e ait kahvede gördüğünü söylemiş, Tanseli’nin “İstanbul’daki Sarai Sierra cinayetinin benim üzerime kalacak diye kaçtım” dediğini iddia etmişti. Tanseli’nin her sabah kahveye kahvaltıya geldiğini anlatan Özden, ifadesinde şunları söylemişti:
 
Baktım oturuyor içeride. Başka bir yere işe gidecektik. ‘Neden burada oturuyorsun, gel seni de götüreyim’ dedim. ‘Yok’ dedi. Ama sonra da ikna ettim. Arabaya bindik. İşçileri işe bıraktım. Parası yokmuş, iki paket sigara aldım ona. Bana ‘İstanbul’da olaylar oldu, benim üzerime kalacak diye kaçtım’ dedi. Suriye ya da İran’a geçeceğini söyledi. Adam öldürmek değil, tavuğu bile kesemez. Kışın yatacağı yer olmadığı için küçük suçlar işleyerek cezaevine girdiğini biliyoruz o kadar.”(SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com