Şifa kaynağı termal turizm merkezleri

Şifa kaynağı termal turizm merkezleri
Kütahya'da bazıları önceki yıllarda termal turizm merkezi ilan edilen sıcak su kaynaklarının, çeşitli hastalıkların tedavilerinde olumlu etki yaptığına inanılıyor.

KÜTAHYA - Kütahya'da bazıları önceki yıllarda termal turizm merkezi ilan edilen sıcak su kaynaklarının, çeşitli hastalıkların tedavilerinde olumlu etki yaptığına inanılıyor.
Edinilen bilgiye göre, Kütahya-Eskişehir kara yolunun 23. kilometresinden girilen 4 kilometrelik yoldan gidilen ve 21 yıl önce termal turizm merkezi ilan edilen Ilıca Kaplıcaları'nın 25-43 derece arasında sıcaklıktaki suyunun, romatizma, cilt, sinir ve kadın hastalıklarına, karaciğer yetersizliklerine, böbrek ve safra kesesi iltihaplarına iyi geldiği belirtiliyor.
İl merkezinin 16 kilometre batısındaki Yoncalı Kaplıcaları'nın 42 derece sıcaklığa sahip suyunun, kireçlenme ve eklem romatizmaları, iltihabi eklem hastalıkları, yumuşak doku romatizmaları, sinirsel hastalıklar, travmatik ve sportif rahatsızlıkları iyileştirici etkiye sahip olduğu kaydediliyor. Çamur banyosunun ise Türkiye'nin en yüksek radyoaktivite miktarına sahip hamamı olduğu ve özellikle romatizmaya iyi geldiği bildiriliyor.
Simav ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıktaki Eynal Kaplıcaları, 1989'da termal turizm merkezi ilan edildi. 162 derece sıcaklıktaki kaplıca suyunun romatizma, nevralji, cilt ve deri hastalıkları ile böbrek taşlarının dökülmesine, siyatik, kireçlenme, kadın hastalıkları ve sedef hastalığına olumlu etkiler yaptığı belirtiliyor.
Simav'a 5 kilometre uzaklıkta bulunan Çitgöl beldesindeki kaplıcaların, 162 derecelik sıcaklığıyla cinsel rahatsızlıklar, cilt, deri hastalıkları, kırık ve çıkık, nevralji, nevrit, mide ülseri, böbrek taşlarının dökülmesi, egzama, bel fıtığı, ruhen ve bedenen görülen yorgunluklar, romatizma, siyatik, kadın hastalıkları, ameliyat sonrası rehabilitasyon, ortopedik kireçlenme rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtiliyor.
Emet ilçesinde yer alan ve 1993'te termal turizm merkezi ilan edilen Yeşil ve Kaynarca kaplıcalarının suyu 43-56 derece sıcaklığa sahip. Suyun mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, böbrek taşları, kadın hastalıkları ve ağrılı hastalıklara iyi geldiği biliniyor.
Emet'in Günlüce beldesine 20 kilometre uzaklıkta 38-40 derece arasındaki suya sahip Dereli Kaplıcaları'nın, romatizma, nevrit, nevralji, kadın hastalıkları ve kırık çıkığa banyo yoluyla iyi geldiği ifade ediliyor.
Gediz ilçesindeki Ilıca ve Murat Dağı Kaplıcaları, 1987'de termal turizm merkezi ilan edildi. Ilıca Kaplıcaları'nın, 65-98 derece arasındaki suyunun, romatizma, mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor. Murat Dağı Kaplıcaları'nın ise 29-50 derece arasında sıcaklığa sahip suyunun ise romatizma, deri, kalp, böbrek ve kadın hastalıklarını tedavi edici yönü olduğu bildiriliyor.
Tavşanlı ilçesindeki Göbel Kaplıcaları'nın 32 derecelik suyunun, romatizma, siyatik, cilt hastalıkları ve yaraların tedavisine iyi geldiği değerlendiriliyor. Hisarcık ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Esire Kaplıcaları'nın 51 derece sıcaklıktaki suyunun, kaplıca suları içme uygulamalarıyla mide, bağırsak sistemi, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılıyor.
Emet'teki Samrık, Hisarcık'taki Sefaköy ve Yukarı Yoncaağaç, Simav'daki Naşa kaplıcalarının da türlü hastalıkların tedavilerine yardımcı olduğu kaydediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com