Sıfırın altında 35 derecede balık yetiştiriyorlar

Sıfırın altında 35 derecede balık yetiştiriyorlar
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde buz tabakalarıyla kaplı havuzlarda zor şartlarda kültür balığı yetiştiren üreticiler, kışın da sofraların balıkla süslenmesini sağlıyor

KARS (AA) - HÜSEYİN DEMİRCİ - Hava sıcaklığının sıfırın altında 35 dereceye kadar düştüğü Kars'ın Sarıkamış ilçesinde üreticiler, buz tabakalarıyla kaplı havuzlarda kültür balığı yetiştiriyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkisini sürdüren Sibirya soğukları, balık üreticilerini de olumsuz etkiledi. Sarıkamış ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Keklik deresi mevkisindeki kültür alabalığı üretim tesislerinde, aşırı soğuklar nedeniyle buz tutan havuzlarda yavru balıklar telef oldu.

Çiftlik çalışanları, donan havuzların buzlarını her gün küreklerle kırarak temizledikten sonra balıkları yemliyor. Üreticiler, zor şartlarda üretimini yaptıkları balıkları sudan çıkararak, tanesini 2,5 liradan satışa sunuyor.

Balık çiftliğinin sahibi Medeni Erol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zor şartlarda da olsa alabalık yetiştirerek ilçenin balık ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını söyledi.

Erol, balık üretme havuzlarının olduğu derede hava ısısının sıfırın altında 35 dereceye kadar düştüğüne ve bu sene çok soğuk bir kış mevsimi geçirdiklerine dikkat çekerek, "Aşırı soğuklarda balıkların korunması, beslenmesi çok zor. Özellikle yavru balıkların muhafaza edilmesi bizi bir hayli zorluyor. İki havuzda 400 yavru balık telef oldu" diye konuştu.

- "Olumsuz şartlara rağmen biz balık üretimine devam ediyoruz"

Son 10 gün içerisinde aşırı buzlanmanın iki havuzda yavru balıklara zarar verdiğini anlatan Erol, şunları kaydetti:

"Geceleri havuzların olduğu dere yatağında sıfırın altında 35 dereceye kadar hava ısısı düşüyor. Dolayısıyla havuzlarda buzlanma meydana geliyor. Bu nedenle yavru balıklar daha çok olumsuz etkileniyor. Tabii bu olumsuz şartlara rağmen biz balık üretimine devam ediyoruz. Belki ekonomik olarak zor durumda kalacağız ama bu yöre insanının en çok sevdiği balık, kültür alabalığı. Biz de vatandaşlarımızın bu ihtiyacını karşılamak için her türlü fedakarlığa katlanacağız."

Çiftlik çalışanlarından Furkan Yıldırım da her sabah havuzların buzlarını kırarak temizlediklerini ve ardından balıkları yemlediklerini ifade ederek, "Soğuk hava balıkları olumsuz etkiliyor. Donan iki havuzdaki balıkları diğer havuzlara aktardık. Sürekli kontrol altında tutuyoruz. Bizim için çalışma şartları oldukça zor ancak işimizi seviyoruz" dedi.

Yıldırım, yılda ortalama 25 ton balık üretim kapasitesine sahip çiftlikte 8 havuz bulunduğunu belirterek, boyları 25-30 santimetreyi bulan kültür alabalığının adedinin 2,5 liradan satışa sunulduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com