Şifre skandalının sebebi işgüzarlıkmış!..

Şifre skandalının sebebi işgüzarlıkmış!..
MEB, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri web sitelerinde güvenlik açığı kaynaklı veri hırsızlığı tespitinde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde birçok öğrenci ve ailesinin kişisel bilgileri internete sızmasıyla e-okul sisteminin güvenirliği tartışılmaya başlanmıştı. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettişlerini harekete geçirmiş ve geriye dönük bir inceleme başlatılmıştı. Müfettiş ve uzmanların verileri geriye dönük incelemesi sonucunda fatura il milli eğitim müdürlüklerine kesilecek gibi görünüyor.

MEB yetkililerinin incelemelerine göre il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sitelerinde güvenlik açığı kaynaklı veri hırsızlığı tespit edildi.

İŞGÜZARLIK 'GÜVENLİK AÇIĞI' DOĞURDU

İstanbul’da bazı özel azınlık okullarında okuyan öğrencilerin ve velilerinin tüm adres ve iletişim gibi bilgilerinin internet sitelerine sızması sonrasında başlatılan incelemenin ardından, sızıntının sorumlusunun il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri olduğu belirlendi. Buna göre, bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, bakanlık tarafından kendilerine tahsis edilen web alanı üzerinde kendi internet sitelerini güvenli bir şekilde hazırlamak yerine, internet sitesi geliştirmek için özel yazılım şirketleri ile birlikte çalıştı.

GEÇ KALMIŞ İNCELEME

İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin bu yazılımlarının yeterli güvenlik testlerinden geçirilmediğini belirleyen Bilgi İşlem Grup Başkanlığı, “Güvenlik açıkları oluştuğunu, yetkisiz erişim ve verilerin çalınması gibi durumlarla karşılaşıldığını” tespit etti. Başkanlık tarafından yapılan 'geç kalmış' incelemeden çıkan sonuçlara göre, veritabanında tutulan “şifre gibi bilgilerin de kriptolanmadığı” belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarının işgüzarlığı sonucu bilgileri internete saçılan öğrenci ve veliler ise mağduriyetleri ile başbaşa bırakılmış durumda. (KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com