Şifreli Karmaşa! Gel de Çık İşin İçinden

Şifreli Karmaşa! Gel de Çık İşin İçinden
YGS soru kitapçıkları ile ilgili her gün yeni bir açıklama yapılıyor. Son açıklama Meteksan Genel Müdürü Bilal Altın'dan...

YGS soru kitapçıklarını basan Meteksan Genel Müdürü Bilal Altın, "Basın için hazırlanan kopyanın, görme engellilere verilen kopya aynı olmaması için soruların yerini aynı bırakıp sadece cevap seçeneklerini değiştirdik. Başka bir neden aranmasın" diye konuştu.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı soru kitapçıklarını basan Meteksan Genel Müdürü Bilal Altın, YGS'de gizli şifre iddiaları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Altın, "Soru kitapçıkları hazırlanırken matbaadaki kapalı dönemde, rastgele sıralardan oluşmuş soru kitapçığı metinleri, rastgele cevaplardan oluşmuş cevap anahtarları oluşturulup, her bir adayla ilişkilendirilmiştir. Dolayısıyla dışarıdan birisinin herhangi bir soru kitapçığı numarasını, soru kitapçığının içindeki soruların hangi sırayla geleceğini, cevap anahtarının ne olacağını bilmesi söz konusu değildir" dedi.

Altun, basına dağıtılan kopya içinde şunları söyledi:

"Her bir aday için ayrı soru kitapçığı üretilmiştir. Fakat kanun gereği görme engelli bine yakın aday için 14 punto büyüklüğünde soru kitapçığı hazırlanmıştır. Bu kitapçık ÖSYM'den gönderilen sorular karıştırılmadan hazırlanmıştır. Tüm görme engelliler için tek tip soru kitapçığı hazırlanmıştır.

Basın için hazırlanan kopya içinde görme engellilere verilen kopya ile aynı olmaması için soruların yerini aynı bırakıp sadece cevap seçeneklerini değiştirerek başka bir master yaratmak istememizden kaynaklanmaktadır. Özellikle yapılmış bir şey yoktur" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com