''Sigara'' Akciğer Kanserine Yardımcı

''Sigara'' Akciğer Kanserine Yardımcı
Anasultan Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Zeki Coşkun İle yaptığımız röportajda, akciğer kanserinin en büyük nedenlerinden birinin sigara olduğunu açıkladı

Anasultan Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Zeki Coşkun İle yaptığımız röportajda, akciğer kanserinin en büyük nedenlerinden birinin sigara olduğunu açıkladı
Dr. Osman Zeki Coşkun; sigaranın içerisinde keyif verici ve aynı zamanda alışkanlık yapan, insan sağlığı için zararlı maddelerin bulunduğunu belirtti.
Sigaranın vücuda hiçbir faydası olmayıp bilakis başta akciğer, kalp ve sindirim sistemi hastalıklarının meydana gelmesinde büyük rolünun olduğunu vurgulayan Dr. Osman Zeki Coşkun, ilk zamanlar keyif verici bir madde olarak zararları bilinmediği için toplumda sigara kullanımı hızla yayıldığını belirtti. Coşkun, ilmi çalışmalar sonucu son zamanlarda sigara ile akciğer kanserinin ilişkili olduğu, sigarada bulunan nikotin ve diğer aromatik maddelerin kanser yapıcı özelliğinin ispatlanması, tüm dünyada sigara karşıtı hareketlerin başlamasına neden olduğunun altını çizdi.
Anasultan Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Zeki Coşkun, '' Akciğer kanseri son yıllarda ölümler sıralamasında en fazla ölüme neden olan, en öldürücü kanser olma özelliğini kazanmıştır. Birçok açıdan akciğer kanseri son yüzyılın sosyal, kültürel, ekonomik ve politik çözüm bekleyen bir problemidir. 1960 - 1980 yılları arasında yapılan yoğun çalışmalar sonucu sigaranın akciğer kanserine sebep olduğu ispatlanmıştır. Başlangıçta erkeklerin bir hastalığı gibi düşünülen akciğer kanseri, sigara içiminin kadınlar arasında yayılımı sonucu kadınlarda da sıklıkla görülmeye başlanmıştır. Hatta yakın zamanlarda yapılan istatistiki ve ilmi çalışmalar sonucu akciğer kanserine kadınların erkeklerden daha duyarlı oldukları, sigara içen erkeklere oranla daha fazla hastalığa yakalandıkları tespit edilmiştir. A.B.D. de sigaranın neden olduğu hastalıklara bağlı olarak 1980den beri 3 milyon kadın beklenenden erken ölmüştür.'' dedi.
Yarın: Sigara nasıl bir etkiyle akciğer kanserine neden oluyor

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com