Sigara cildi yaşlandırıyor!

Sigara cildi yaşlandırıyor!
Kanser, akciğer hastalıkları, kalp-dolaşım sistemi hastalıkları gibi ciddi hastalıkların oluşumunda rol oynayan sigara, ciltte de önemli sorunlara yol açıyor.

Her yıl yaklaşık 3 milyon kişinin ölümünden sorumlu olan sigara, yara iyileşmesinde gecikme, kırışıklık, saç dökülmesi, sedef hastalığı, cilt kanserleri ve ağız içinde görülen birtakım hastalıklara neden olduğu gibi, cilde ise yaşlı bir görünüm veriyor. Özel Medline Konya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, günümüzde kırışıklıkların deri yaşlanmasının önemli bir göstergesi olarak kabul edildiğini belirterek şu bilgileri verdi: “Cilt yaşlanmasının başlıca nedenleri arasında yaş, genetik, ultraviyole ışınlar, çevresel faktörler, hormonal değişiklikler ve beslenme yer almaktadır. Ancak kanser oluşumundaki rolünü iyi bildiğimiz sigara bununla da kalmayıp cilt yaşlanmasının da en önemli nedenleri arasındadır. Bu nedenle kırışıklık ile ilgili çalışmalarda olguların multifaktöriyel değerlendirilmesi gerekmektedir.”

KADINLARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR
Kadınların erkeklere oranla kırşıklığa daha yatkın olduğunu belirten Özel Medline Konya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, “Yapılan araştırmalar kırışıklık riskinin kadınlarda yılda 10 paket, erkeklerde ise yılda 20 paketten sonra arttığını göstermektedir. 3 bin 800 değişik maddenin bulunduğu sigara dumanında, henüz tespit edemediğimiz bir çok mekanizmanın göz ardı edilmemesi gerekiyor” dedi.

PÜRÜZSÜZ CİLT İÇİN BIRAKIN!
Özellikle menopoz sonrası dönede deride kuruluk, kollajenin azalması ve incelmenin östrojen eksikliğine bağlı olarak ortaya çıktığını belirten Dr. Çimen, sigara kullanan menopoz sonrası hanımlarda ‘hormon yerine koyma tedavisi’ ile sigaranın oluşturduğu kırışıklık riskinin azaltıldığının altını çizdi. Bu durumun sigaranın cilt yaşlanmasındaki olumsuz etkisini ortadan kaldırmadığını belirten Dr.Çimen, sözlerini söyle sürdürdü: “Kırışıklıklıklardan kurtulmak için her yıl milyarlarca lira kozmetik kremler ve müdahalelere harcanıyor. Siga içicilik en önlenebilir kırışıklık önleyici olarak görünüyor. Dolayısıyla, sigarayı bırakmak kırışıklıkların önlenmesi için atılacak en doğru adım olacaktır.” (SYK)

Kadınlar alemi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com