Sigara dumanının çocuklara etkisi...

Sigara dumanının çocuklara etkisi...
Sigara dumanının büyüklere oranla bebek ve çocuklarda daha çok tahribata yol açtığı belirtildi. Uzmanlar, "Sigara dumanı öncelikle akciğer, beyin gibi gelişmekte olan organlara zarar verir.

Anne adayları eğer sigara kullanıyorsa bu cenin üzerinde de olumsuz etkiler yapar. Anne adayı her sigara içişinde cenin ve plasentada kan akımı değişir. Hamilelik sırasında sigara içimi, yarık damak-dudak gibi doğumsal bozukluklara sebep olur' dedi.
Sigaranın anne sütünü azaltan faktörlerin başında geldiğini hatırlatan uzmanlar, 'Bu tip durumlarda bebeklerin doğum ağırlığı daha düşük olur. 1 ay-1 yaş arasında ölen çocuklarda meydana gelen ani ölümlerin sebeplerinden biri ise sigaradır' uyarısında bulundu.
Uzmanlar, sigara dumanına maruz kalan çocukların hayatlarının her döneminde bir takım sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalacaklarını belirterek, 'Sigara dumanı çocuklarda akciğer fonksiyonunu bozar. Çocukluk astımının hem sıklığını hem de şiddetini artırır. Bunun dışında sinüzit, nezle, öksürük ve geniz akıntısı problemlerini alevlendirir. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı sıklığını da çoğaltır' diye konuştu.

'BİR AN ÖNCE SİGARAYI BIRAKIN'
Sigara dumanının iki yaş altındaki çocuklarda bronşit ve zatürree ihtimalini artırdığını ifade eden uzmanlar, şunları söyledi:
'Aynı zamanda sigara dumanı çocuklarda hem kulak enfeksiyonu sayısını hem de hastalık süresini uzatır. Solunan duman burun arkasını orta kulağa bağlıyan östaki borusunu tahriş eder. Bu orta kulaktaki basıncın eşitlenmesini bozan şişme ve tıkanıklığa ve sonuçta ağrı, sıvı birikimi ve enfeksiyona yol açar. Kulak enfeksiyonları çocuklardaki işitme kayıplarının en sık sebebidir.'
Uzmanlar, hamilelik sırasında ve sonrasında sigara içmiş annelerin çocuklarında hiperaktivite gibi bazı davranış bozuklukları görülebileceğine değinerek, bu durumun çocuğun okul performansında ve başarısında düşmelere neden olabileceğini ifade etti. Çocuklarının ve kendilerinin sağlığını düşünen ebeveynlerin bir an önce sigarayı bırakmaları gerektiğini kaydeden uzmanlar, aksi takdirde hem kendileri hem de çocuklarının sağlığını riske edecekleri uyarısında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com