Sigara fiyatı indiriminin nedeni ne?

Sigara fiyatı indiriminin nedeni ne?
13 gün önce yüzde 69’a çıkarılan sigaradaki ÖTV yüzde 65’e düşürüldü. Peki bunun sebebi ne?

Bir paketten alınan vergi 7 TL 58 kuruştan 6 TL 42 kuruşa düştü, vergi hariç fiyat da 16 kuruşluk artışla 1 TL 58 kuruşa yükseldi.

İŞTE İNDİRİMİN SEBEPLERİ ENFLASYON
İki hafta önce yapılan sigaradaki ÖTV artışının ardından gelen zamların enflasyona etkisinin yüzde 2.2 düzeyinde olacağı hesaplanıyordu. Enflasyonla mücadelenin hükümetin öncelikli hedeflerinden olması nedeniyle bu karardan geri adım atıldı ve ÖTV yüzde 69’dan 65’e indirildi. Sigara şirketleri de dün fiyatlarını ortalama 1 TL geri çekti. Merkez Bankası hesaplarına göre, şimdiki fiyatlarla sigaranın enflasyona etkisi yüzde 0.9 düzeyinde olacak.

KAÇAKÇILIK
Vergi indiriminin nedenlerinden bir diğeri de kaçakçılık endişesi. 7 TL’lik bir paket sigaranın fiyatının 9 TL’ye çıkmasının sigara içenleri kaçak sigaraya yönlendireceği kaygısıyla ÖTV zammının bir kısmı geri çekildi. Kaçakçılık artınca hükümetin hedeflediği vergi gelirleri de düştüğü için bu ani fiyat artışının piyasada dengeleri olumsuz etkileyeceği düşüncesi vergi indiriminde etkili oldu. Fiyat artışlarının özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kaçağa yönelttiği biliniyor.

"BAYİ KÂRLILIKLARI YÜZDE 4.8'E YÜKSELDİ"
TESK Başkanı Bendevi Palandöken, tütün ve tütün mamullerinde yüzde 69 olarak uygulanan ÖTV’nin, 2012 yılı sonuna kadar yüzde 65’e düşürülmesinin esnafı sevindirdiğini söyledi. Palandöken, üretici firmaların da yüzde 4.2’ye düşürdükleri bayi kârlılığını tekrar yüzde 4.8’e çıkararak bakkal, bayi ve büfeci esnafını mutlu ettiklerini belirten Palandöken, “Bakkal, bayi ve büfeci esnafının lokomotif satış ürünlerinin başında tütün ve tütün mamulleri geliyor. Bayi kârlılığının düşürülmesi esnafı olumsuz etkiledi. Zaten esnafımızın yaptığı satışların ne olduğu bellidir. Üretici firmalarla görüşerek sorunun çözülmesinden memnunuz” dedi.

VERGİ İNDİRİMİ 200 BİN KİŞİNİN HAYATINA MÂL OLUR
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) vergi indirimini değerlendirerek, “Bizim hesaplarımıza göre vergi oranının yüzde 69 olmasının, 600 bin sigara kullancısının sigarayı bırakmasına, 300 bin kişinin hayatının kurtulmasına neden olacağı saptanmıştı. Ancak yeni karar 200 bin kişinin hayatında feragat etmek anlamını taşıyor” denildi. Açıklamada, hükümete hitaben şu sorular soruldu: “Sigarada vergi artışından neden vazgeçildi? Sigara sektörünün ‘Kaçakçılık artar’ iddiası dikkate alındı mı? Alınan Bakanlar Kurulu kararı ile vergide geri adım atılmasını sağlayan etkenler nelerdir?”


 

HT

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com