"Sigara kaçakçılığı tehlikeli boyutlarda"

"Sigara kaçakçılığı tehlikeli boyutlarda"
Balcı, sigara ve sigara kaçakçılığı kadar diğer zararlı maddeler için de en yakın zamanda devlet tarafından çalışmalara hız verilmesi gerektiğini bildirdi.

Balcı, yaptığı yazılı açıklamada, kamu sağlığına olduğu kadar devlet ekonomisine de büyük zarar veren sigara kaçakçılığının tehlike boyutlarına ulaştığını, bu tehlikeli noktanın devletin de dikkatini çektiğini ve bu konudaki en önemli uyarının Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten geldiğini belirtti.

Şimşek'in, ''Tütün Ürünlerinin Vergilendirilmesi Taraflar Toplantısı''nda sigara kaçakçılığı ve sebep olduğu zararlar hakkında oldukça önemli bir konuşma yaptığını ifade eden Balcı, Şimşek'in, özellikle ''Bir Maliye Bakanı olarak ben şunu tercih ederim, hiçbir vatandaşımız sigara içmesin, bizim kasamıza da sigara vergilerinden bir kuruş girmesin'' diyerek, çok önemli bir noktaya dikkati çektiğini dile getirdi.

Sigara başta olmak üzere bütün bağımlılık yapıcı maddeler ve onların zararlarına karşı savaşta, bireyler kadar devlete de görev düştüğünü ifade eden Balcı, şunları kaydetti:

''Halkının yanında, onun sağlığını ve huzurunu düşünen ve bunu teminde anayasal yükümlülüğü olan devletin bu konulardaki çalışmalarıyla başarı sağlanacaktır. Yürürlükte olan ve yapılacak her türlü kanuni düzenlemelerin uygulaması da bizzat devlet tarafından yerine getirilebilir. Ancak sigara ve sigara kaçakçılığı kadar diğer zararlı maddeler için de en yakın zamanda devlet tarafından çalışmalara hız verilmelidir. Halkımızın üzerinde kara bir bulut gibi dolaşan bu alkol, uyuşturucu ve diğer zararlı maddelerin üretimi, ticareti ve her türlü faaliyeti durdurulmalıdır. Ekonomik, sosyal, kültürel ve her alanda bağımsız güçlü bir ülke olabilmemiz için sağlıklı, zihni zehirli maddelerle bulandırılmamış bir halk gerekir. Kendi bağımsızlığı kadar halkının da özgür ve sağlıklı yaşamasını sağlamakla yükümlü olan devletimiz, bağımlılıklarla mücadelede her zaman halkının yanında olmalıdır.''

Sigara, alkol ve uyuşturucu ile zehirlenip tüketilmemiş, internet, ekran bağımlılığı ile köreltilmemiş bir halk ile geleceğin güven altında olacağını, devletin de güçlü kalacağını vurgulayan Balcı, sigaradan gelecek vergiyi kazanç bile saymayan, halkının sağlık, mutluluk ve özgürlüğünü üstün tutan Maliye Bakanı Şimşek'in hassasiyetinin devletin tüm kurumları tarafından benimsenmesi temennisinde olduklarını kaydetti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com