“Sigara kullanımı ciddi bir halk sağlığı sorunudur”

“Sigara kullanımı ciddi bir halk sağlığı sorunudur”
Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Alkan, “31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada Türkiye'de sigara içmenin yaygın bir alışkanlık olduğunu ifade ederek İl Tütün Kontrol Kurulu'nun yaptığı denetimleri değerlendird

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Alkan, “31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada Türkiye'de sigara içmenin yaygın bir alışkanlık olduğunu ifade ederek İl Tütün Kontrol Kurulu'nun yaptığı denetimleri değerlendirdi.
Türkiye'nin sigara tüketiminde AB ülkeleri arasında 3. dünya ülkeleri arasında ise 7. sırada yer aldığını belirten Dr. İsmail Alkan, her yıl 7 milyon insanın sigara kullanımı sonucu oluşan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getirdi.
Sigara ile mücadele kapsamında oluşturulan İl Tütün Kontrol Kurulu'nun yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi veren Sağlık Müdürü İsmail Alkan, yapılan denetimler sonucu 7 kamu binası olmak üzere toplam 93 işyeri hakkında cezai işlem uygulandığını bildirdi. 2009 yılında oluşturulan kurulun denetimlerini aralıksız sürdürdüğünü anlatan Sağlık Müdürü Alkan, “Vali Yardımcısı Başkanlığında oluşturulan İl Tütün Kontrol Kurulu; İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü , Uşak Belediyesi , İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'nın iş birliği ile çalışmalarını sürdürüyor. Tütün ve tütün ürünlerinin denetiminde görevli İlçelerde dahil olmak üzere 30 denetim ekibi oluşturuldu. Bu ekipler hafta sonları dahil olmak üzere gece ve gündüz tüm İşletmeleri kapsayacak şekilde denetim yapmaktadır. 2009 yılı içerisinde 233 tanesi kamu binaları olmak üzere toplam 2 bin 228 adet denetim yapıldı. .Bu denetimler sonucunda toplam 3 kamu kuruluşu ve 56 özel hukuk kişilerine cezai işlem uygulandı. 2010 yılı Mayıs ayına kadar ise 80 tanesi kamu binaları olmak üzere toplam bin 138 denetim yapıldı. 2010 yılı denetimlerinde de 4 tanesi kamu binası olmak üzere 41 işyeri hakkında cezai işlem uygulandı. Denetimler bundan sonra da kararlı bir şekilde devam edecek”dedi.
Sigara kullanımının halk sağlığı için ciddi sonuçları olan küresel bir sorun olduğunu da kaydeden İsmail Alkan,” Sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın; ölüme, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğu, yüksek düzeyde bağımlılık yapan tütün ürünlerinin farmakolojik olarak aktif, zehirli ve kansorejen olduğu bilimsel bir gerçektir. Bu gün başlıca tetikleyicisi sigara kullanımı olan kanserden ölen kişi sayısı yılda 7 milyon, yeni vaka sayısı11 milyondur. 25 milyon insan ise kanserle yaşamaktadır. Ülkemizde de sigara içmek yaygın bir alışkanlık ve önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında sigara tüketiminde 3. sırada, dünya ülkeleri arasında da 7. sırada yer almaktadır”diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com