Sigara ve Akciğer kanseri

Sigara ve Akciğer kanseri
Uzmanlar, çok çeşitli hastalıklara yol açmasına rağmen sigara kullanımının son yıllarda hızla arttığını bildirdi.

Uzmanlar, çok çeşitli hastalıklara yol açmasına rağmen sigara kullanımının son yıllarda hızla arttığını bildirdi.
Uzmanlar Türkiye'de, tütünle tanışmanın ardından 400 yıl önce başlayan mücadeleye bugün de devam edildiğini anımsatan uzmanlar, ''Buna rağmen sigaranın neden olduğu rahatsızlıklardan dolayı yaşamını yitirenlerin sayısına her geçen gün yenileri ekleniyor'' dedi.
''Akciğer kanserlerinin yüzde 90'ının sigaraya bağlı olduğu görülmüştür. Sigara kullanımına bağlı olarak akciğer kanseri de hızla artmakta, toplum açısından ciddi tehlike oluşturmaktadır'' diyen uzmanlar, şöyle devam etti:
''Hem sigaraya hem de sağlık giderlerine ülkemizde ciddi oranlarda kaynak harcanıyor. Sigara kullanımının azaltılması ile akciğer kanserinin de azalacağı ispatlanmıştır. Bu nedenle akciğer kanseri önlenebilir bir hastalıktır.''
SİGARA BAĞIMLILIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR
Sigara bağımlılığının tedavi edilebileceğini, ancak piyasada doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış birçok yöntem ve uygulamalar olduğuna dikkati çeken uzmanlar, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Sigarayı bırakmak için tıp doktoru olmayan kişilere ve Sağlık Bakanlığı'nın kontrolü dışındaki yerlere başvurmak oldukça yanıltıcı olmakta ve başarısızlığı getirmektedir. Sigara tüketimine karşı tüm çabalara rağmen 1986 - 2000 yılları arasında kullanımında yüzde 90'lık artış olmuştur. Bunun bir ulusal sağlık mücadelesi olduğu düşünülerek, önlenebilmesi için sürekli olarak hükümetlerin, ailelerin, okulların sigara kullanımına karşı savaşım vermesi gerekmektedir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com