"Sigara vücut dengesini bozuyor”

"Sigara vücut dengesini bozuyor”
Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi'nde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Alper Kelemençe, sigaranın Akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanser hastalıkları ile kalp ve damar hastalıklara yol açtığını belirterek önemli uyarılarda

Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi'nde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Alper Kelemençe, sigaranın Akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanser hastalıkları ile kalp ve damar hastalıklara yol açtığını belirterek önemli uyarılarda bulundu. Kelemençe, sigaranın vücut dengesini bozduğunu söyledi.
Sigaranın içinde bulunan nikotin maddesinin yüksek bağımlılık özelliğinin bulunduğunu ve bu nedenle sigarayı bırakmanın zorlaştığını anlatan Kelemençe sigarayı şöyle tanımladı: “ Sigara; başta akciğer kanseri olmak üzere vücudumuzda tüm sistemi etkileyen ve akciğer kanseri dışında,kronik bronşit, kalp krizi riskinin fazla olması, mide hastalıkları ülser, bacaklarda kangren gibi hastalıkları olmak üzere bütün vücudumuzda olumsuz etkisi olan bir madde”
Her yıl dünyada yaklaşık 4 milyon kişinin, Türkiye de ise yılda 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar sebebiyle öldüğünü bildiren Kelemençe bu durumu ,”Her yıl ülkemize atom bombası atılıyor, ama biz bunun farkında değiliz” şeklinde değerlendirdi.
Sigarayı bırakmanın kişinin kendi sağlığı ve çevresinin sağlığı açısından çok büyük önem taşıdığını ifade etti.
Sigaraya başlamayan kişilere “kesinlikle sigarayı elinize almayın” diyen Kelemençe, sigarayı bırakmak isteyen kişilerinde gayretli olması gerektiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com