“Sigara yasağında taviz yok”

“Sigara yasağında taviz yok”
Kütahya'nın Simav Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Eraş, tütün ve tütün mamulleri kullanımı konusunda 19 Temmuz dan itibaren yeni bir dönemin başladığını belirterek uyarılarda bulundu.

Kütahya'nın Simav Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Eraş, tütün ve tütün mamulleri kullanımı konusunda 19 Temmuz dan itibaren yeni bir dönemin başladığını belirterek uyarılarda bulundu.
Eraş,''Bu yasaklar, artık günlük hayatta belirgin şekilde uygulanmaya başlıyor'' dedi. Sigara yasaklarıyla ilgili 19 Temmuz'da Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Simav'da da yeni bir uygulama başlayacağını vurgulayan Eraş, sloganlarının ''Tam dumansız Simav'' olduğunu söyledi.
Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Eraş sigaranın doğum öncesinden başlayarak insan sağlığını tehdit ettiğini anlattı.
 Eraş, ''Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kullanımı'' hakkındaki kanunun, 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlattı Özel kişilere ait lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi eğlence yerlerinin de 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren kanun kapsamına alınacağını belirten Eraş, bu alanlarda tütün ve tütün mamulleri kullanılması durumunda bu yıl itibarıyla 69 TL ceza uygulanacağını kaydetti.
Yasağa uyulmayan işletme sahiplerine de 560 TL'den 5 bin 600 TL'ye kadar para cezasının söz konusu olduğunu anımsatan Eraş, ''Yasağa karşı çıkanlara müeyyidelilerin tam ve zamanında uygulanması zorunluluktur'' dedi.
Kanun ile çocuk ve gençlerin sigara içmeye başlamasının önlenmesi, içmeyenlerin sigara dumanından korunması, içenlerin de bırakmasının teşvik edilmesinin amaçlandığını anlatan Eraş, Türkiye'nin kapalı yerlerde sigarayı kanunla yasaklayan dünyadaki 13 ülkeden biri olduğunu bildirdi.
Simav Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Eraş, 19 Temmuz öncesinde tüm kentin yasağa yönelik afişlerle bilgilendirileceğini belirterek, ''19 Temmuzdan itibaren yepyeni bir dönem başlıyor.
Bu yasaklar (tütün ve tütün mamulü kullanımı) artık günlük hayatta belirgin şekilde uygulanmaya başlıyor'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com