Sigaranın içinde öyle şeyler var ki…

Sigaranın içinde öyle şeyler var ki…
Tütün ve Alkol Piyasası Denetleme Kurulu, Türkiye'de satılan sigaraların içindeki maddeleri açıkladı.

Buna göre geçtiğimiz yıl satılan sigaraların içinde 8 tasnif başlığı altında toplam 602 madde bulundu. Bu maddelerin içerisinde tat vermesi için kullanılan mısır şurubundan bergamut yağına, karbon siyahından akrilik asite kadar çeşitli ürün ve karışımlar yer alıyor. Ayrıca sigarada ağrı kesici ve serumlarda kullanılan maddeler bile bulunuyor.
 
TAPDK, Türkiye'de geçtiğimiz yıl toplam 6 sigara üreticisi firma tarafından piyasaya arz edilen sigaralarda kullanılan girdileri tasnif başlıklarına göre katkı maddesi (yanmış), sigara kâğıdı (yanmış), kenar ek yeri yapıştırıcısı (yanmış), sigara kâğıdı üzerinde kullanılan mürekkep (yanmış), filtreleme maddesi (yanmamış), filtre sargısı (yanmamış), filtre yapıştırıcısı (yanmamış), uç kağıdı ve uç kağıdı mürekkebi (yanmamış) kategorilerine göre listeledi.
 
Ancak hangi firmanın hangi maddeyi kullandığı 'ticari sır' maddesine dayandırılarak açıklanmadı.
 
Oluşturulan liste, Türkiye’de 2012 yılı içinde piyasaya arz edilen toplam 267 adet sigara çeşidi için Kuruma verilen girdi bildirim listelerin birleştirilmesi sonucu elde edildi.
 
NELER VAR?
 
TAPDK'nın açıkladığı listeye göre en çok yanmış katkı maddesi başlığı altında madde bulunuyor. Bu kalemde toplam 269 madde yer alıyor. Bu maddelere göre sigaraya tat vermesi için vanilyayan çeşitli yağlara, mısır şurubundan beyaz şekere kadar birçok katkı maddeinin kullanıldığı anlaşılıyor.
 
Yanımş sigara kağıdı kategorisinde arap zamkından boyalara, yanmış kenar ek yeri yapıştırıcısı kategorisinde sodyum nitrattan yapıştırıcı olarak kullanılan polivinil alkole, yanmış sigara kâğıdı üzerinde kullanılan mürekkepte beyaz mineral yağdan kırmızı boyaya kadar çok çeşirtli maddeler bulunuyor.
 
Sigaraların içinde kullanılan maddelerin tümünü bu linkten görebilirsiniz...
 
DOKTORLAR NE DİYOR?
 
Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, sigarada, ağrı kesici ve serumlarda kullanılan maddeler bile bulunduğunu, bunların  yasaklanması gerektiğini bildirdi. TAPDK'nın açıkladığı sigaralardaki katkı maddeleriyle ilgili  değerlendirmelerde bulunan Dağlı, "Kurumun yayınladığı,  tütün mamullerinin üretiminde kullanımına izin verilmeyen maddeler listesinde  vitaminler, mineraller, kafein ve probiyotiklerin yanı sıra dünyada çok nadir  bulunan 21 çeşit bitki yer alıyor. Oysa bunlardan çok daha tehlikeli birçok  kimyasal, yasak listesinde bulunmuyor. Sigara şirketleri de yasak olmadığı için  bunları rahat rahat kullanıyor" diye konuştu.
 
TAPDK'nın söz konusu listesiyle bütün tabi ve suni aromaların sigaralarda  kullanımının önünün açıldığını ifade eden Dağlı, şunları belirtti:
 
"TAPDK'nın sigaralarda bulunduğunu açıkladığı, 'tatlandırıcı' adı altında  bir sürü kimyasal madde var. Bir ilaç şirketi, bu kimyasalları ürününde kullanmak  istese yüzlerce araştırma yapıp kanıt sunmak zorundadır. Ama sigara şirketleri bu  kimyasalları, insan sağlığına zararsız olduğu yönünde hiçbir bilimsel kanıt ileri  sürmeden kullanabiliyor. Oysa sigara gibi zararlı bir ürünle insan vücuduna  girmesine izin verilen bu maddelerin ne gibi etkilere sahip olduğunun bilinmesi  gerekir. Örneğin sigarada bulunduğu açıklanan asetik asit, sirkede de  kullanılıyor. Bunun tatlandırıcı olarak kullanılmadığı belli. Yine benzeri  türevleri olan benzaldehit, benzil alkol, benzil benzoat, benzil karbinol  alerjiye neden oluyor. Sigarada bulunduğu açıklanan bir diğer madde  karbondioksiti, zaten vücut dışarı atmaya çalışıyor."
        
Türkiye'de sigaralarda kullanımına izin verilen çeşitli maddelerin bazı  ülkelerde yasaklandığını bildiren Dağlı, "Sadece mentollü sigaralarda değil  tümünde bulunan mentol, anestezi etkisi yaratarak sigaranın nefes borusundan  içeri çekilmesini sağlıyor. Almanya ve Kanada'da yasaklanan bu madde, söylendiği  gibi tatlandırıcı değil bağımlılığı artırmak için kullanılıyor" görüşünü  savundu.
 
"Propilen glikol"un elektronik sigara da bulunduğunu, bunun solunum  yollarını tahriş ettiğini belirten Dağlı, "Sorbitol"ün ise yandığı zaman nikotine  bağımlılığı artırdığının bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi.
 
"Dekstroz"un serumlarda da kullanılan bir madde olduğunu, vücuda şeker  veren "fruktozun" ise besinlerde kullanımının yasaklanması için tartışmaların  sürdüğünü bildiren Dağlı, "Şeker nikotine bağımlılığı artıyor. Bütün bu maddeler  tatlandırıcı olarak değil bağımlılığı artırıcı olarak sigaraya konuluyor" diye  konuştu.
 
Kakao ve kabuğunun özütünün sigaranın meydana getirdiği hastalık  bulgularını perdelemek için kullanıldığını kaydeden Dağlı, "Bunlar nefes borusunu  açan maddeler. Sigara içenlerde oluşan nefes darlığının belirtileri bu maddeler  sayesinde ortadan kaldırılır ki içiciler böyle bir sorunlarının olduğunun farkına  varmaz" bilgisini aktardı.
 
Salisilat grubunun ise ağrı kesicilerde de bulunduğunu belirten Dağlı,  "Sigaranın bir mühendislik ürünü olduğu söylenir. TAPDK'nın açıkladığı, sigarada  bulunan maddeler listesi sigaranın basit bir ürün olmadığını, tütünün  içilebilmesi ve nikotin bağımlılığının devam etmesini kolaylaştıran, bağımlılığı  pekiştiren kimyasallar listesidir. Bu maddelerin sigaralarda kullanılmasının  yasaklanması gerekir. Bunlar sigaranın gerçekten bir mühendislik ürünü olduğunu  ortaya koyuyor" değerlendirmesini yaptı.
        
“ÇOK SAYIDA KANSOREJEN VAR”
        
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk da  sigarada bulunduğu açıklanan maddeler arasında çok sayıda kansere neden olan  kimyasal bulunduğunu belirtti. Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal  Özcebe ise sigarada bulunduğu açıklanan katkı maddelerinin içimi  kolaylaştırdığını, nikotine bağımlılığı ve cazibeyi artırdığını söyledi.
 
"Tatlandırıcı" diye ifade edilenlerin, tütünün tadını değiştirdiğini  ifade eden Özcebe, "Sigaralarda kesinlikle katkı maddesi olmamalı ancak daha da  önemlisi ölümlere neden olan tütün kullanımı tamamen yasaklanmalı" diye konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com