Sigaraya "GPS'li takip"

Sigaraya "GPS'li takip"
Sağlık Bakanı Akdağ, kapalı alanlardaki sigara yasağının GPS destekli mobil cihazlarla takip edileceğini açıkladı.
''Sağlık Bakanlığı Çalışanları Tütün Kullanımı Araştırması''nın sonuçları, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.
 
Kapalı alanlardaki sigara yasağı ihlallerinin daha sıkı denetleneceğini açıklayan Akdağ, şu bilgileri verdi:
 
''Kapalı alanlardaki ihlalleri önlemek için yaptığımız kanunun uygulanmasına yönelik denetimlerimizi yaparken etkinliği artırmak üzere bazı yeni uygulamalara başlıyoruz. GPS destekli mobil cihazlarla izlemeye başlayacağız. Bu işimizi biraz daha kolaylaştıracak. 81 ildeki ekiplerimizle 4 yıl içinde 3 milyon 665 bin denetim yaptık. 82 bine yakın cezai işlem uyguladık ve 25 milyon liranın üstünde de idari ceza kesildi. Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattı'na da 4 milyona yakın vatandaşımız müracaat etti.''
 
Türkiye biricik ve benzersiz bir ülke
 
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) temsilcisi Maria Cristina Profili de sigaraya karşı yürüttüğü mücadele ve elde ettiği başarı açısından Türkiye'yi ''biricik ve benzersiz' bir ülke olarak niteledi.
 
Sağlık çalışanları da sigarayı bıraktı
 
Sağlık çalışanlarında sigara kullanımıyla ilgili 4 yıllık değişimin tespit edildiği araştırmaya göre, düzenli sigara içen uzman hekim oranı 2007'de yüzde 22,1 iken, bu oran 2011'de yüzde 12,7'ye inerek, yüzde 42,5'lik bir azalma sağlandı.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com