Sigaraya yüzde 70'lik küresel vergi

Sigaraya yüzde 70'lik küresel vergi
Dünya Sağlık Örgütü, sigaraya dünya çapında yüzde 70'e varan oranlarda ek vergi getirilmesini önerecek. Herhangi bir bağlayıcılığı olmayan öneri, Kasım ayında Güney Kore'de yapılacak tütün kontrolü konferansında üye devletlerin tartışmasına sunulacak.
Dünya Sağlık Örgütü, sigaraya karşı savaşta ek vergiler getirilmesi için harekete geçti.Kasım ayında Güney Kore'de yapılacak tütün kontrolü toplantısında, sigaraya dünya çapında yüzde 70'e varan oranlarda vergi uygulanması çağrısı yapılacak. Amaç, sigara kullanımını azaltmak ve devletlere ek gelir sağlamak.
 
Alternatif bir başka öneri de, ülkelerin gelir seviyesine göre, paket başına 15, 10 ve 5 centlik vergi getirmek.Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, planlanan uygulama için 'sınır tanımayan vergiler' ifadesini kullanıyor.Ancak öneri şimdiden hem sigara üreticilerinin hem de vergi bağımsızlığını savunan bürokratların tepkisini çekti.
 
Küresel vergi uygulamasının kaçak sigaraya özendireceğinden de endişe ediliyor.Örgütün vergilendirme yetkisi olmadığı için öneri, ancak üye devletlerin çağrıya kulak vermesiyle hayata geçirilebilecek. (EAK)

NTV
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com