Sigarayı 44 yaşına kadar bırakın

Sigarayı 44 yaşına kadar bırakın
Uzmanlar 44 yaşında sigarayı bırakanlarla hiç sigara içmeyenlerin hemen hemen aynı süre yaşadıklarını belirtti.

Henüz 44 yaşına gelmemişseniz ve sigara içiyorsanız geç kalmış sayılmazsınız. Uzmanların yaptığı araştırmada 44 yaşına kadar sigarayı bırakanların sigara içmeyenler kadar yaşadığı ortaya çıktı.

Toronto Üniversitesi'nden araştırmacılar 200 bin Amerikalı üzerinde sigara araştırması yaptı. Sigara içen 200 bin Amerikalı'nın kayıtlarını sigara içmeyenlerle karşılaştıran bilim insanları onların yaşam sürelerini alaniz etti. Araştırmada tahmin edilebilir bir sonuç çıktı. Sonuca göre hayatı boyunca sigara içenler içmeyenlere göre ortalama 10 yaş daha az yaşıyor.

Ama araştırmada çarpıcı başka bir sonuç daha çıktı. Bu siagara içen orta yaşına gelmiş insanlar için önemi bir sonuç. Araştırmaya göre erkek ve kadın 44 yaşına kadar sigarayı bırakan bir insan sigara içmeyenlere göre ortalama 1 yıl daha az yaşıyor. Bu hemen hemen aynı yaşam süresi demek. Uzmanlar sigarayı bırakmak için 44 yaşın geç olmadığına vurgu yapıyor.

Tiryakiler 54 yaşında bırakırsa içmeyenlere göre 5 yıl daha az yaşarken, bırakma yaşı ne kadar artarsa yaşam süresi de o oranda kısalıyor.

Toronto Üniversitesi'nden Prof. Prabhat Jha yaş ilerledikçe kalp hastalıkları, felç, kanser gibi hastalıklara yakalanma oranının arttığına dikkak çekti.

Araştırma  New England Journal of Medicine dergisinde yayımlandı.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com