Sigarayı tiyatro oyunuyla bıraktıracaklar

Sigarayı tiyatro oyunuyla bıraktıracaklar
Senaryosu, algısal davranış kontrolü (NLP) teknikleri ve bilinçaltı çalışmaları ile yazılan ve ücretsiz olarak Eskişehir'de sahnelenecek "Sigaranın İntikamı" adlı oyunla, izleyenlere sigarayı bıraktırmak hedefleniyor

ESKİŞEHİR (AA) - YILDIZ NEVİN GÜNDOĞMUŞ - Eskişehir'de Algısal davranış kontrolü (NLP) teknikleri ve bilinçaltı çalışmaları ile senaryosu yazılan ve izleyicilere sigarayı bıraktırmayı amaçlayan "Sigaranın İntikamı" adlı oyun, 25 Mayıs'ta Eskişehir'de sahnelenecek. 

Bilinç Oyunculuk Atölyesi tarafından hazırlanan, tiyatro sanatçıları Metin Yıldırım ve Mehmet Kurt'un oynadığı tek perde, 90 dakikalık oyunda izleyicilerin çeşitli telkinlerle, sigara bağımlılığından kurtulmaları hedefleniyor.

Senarist Cavit Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigaranın sadece sağlığa değil, çevreye, topluma ve ekonomiye de zararları olduğunu, kendisinin de uzun yıllar sigara kullandığını belirterek, şöyle konuştu: 

 "Bende bir tiryakiydim. Bıraktım, bırakınca da bunun faydasını gördüm. Devletimiz de sigara konusunu kanunlaştırınca, bunun insanlarımızda daha iyi bir bilinç oluşturması adına böyle bir oyun yazmaya karar verdim. İnsanlara sigara bıraktırma konusunda 'eğitim verelim' dediğimizde bunu değişik karşılayabiliyorlar. Biz de bunu tiyatral olarak yani sahnede insanlarımıza gösterelim istedik. Sadece sağlık ve hastalık anlamında değil, sigaranın bize verdiği bütün zararları anlatalım diye bilgilendirme amaçlı bir oyun hazırladık."

Oyunun özellikleri hakkında bilgi veren Çakır, şunları kaydetti:

"Oyunumuzun en önemli özelliği, bilinçaltı tekniklerle ve NLP teknikleriyle yazılmış olmasıdır. Yani sigara bırakmayı kolaylaştırarak, sigara bırakma noktasında insanlarımıza birçok bilinç altı çalışma yapacak bir oyundur. İnanıyoruz ki herkes oyundan çıktıktan sonra sigarayı bırakmayı kesinlikle düşünecektir. İnsanlarımız, bizi izledikten sonra sonra çevresinde bir çok nesne ve eşya görecek ve bunlarda oyundan almış olduğu bilinçaltı çalışmalarla, oyunumuzun onda bıraktığı etkiyle, sigarayı bırakma düşüncesi devam edecek. Sadece oyunu izlediği anda değil, oyundan çıktıktan sonra da bu düşüncesi devam edecek. Bugüne kadar bu teknik hiçbir tiyatro oyununda kullanılmadı. Bu oyun dünyanın ve Türkiye'nin ilk ve tek sigarayı bıraktıran oyunu. Eğitim amaçlı yazdığımız bir oyun." 

Şimdiye kadar sigaranın zararlarını hep insanların anlattığına dikkati çeken Çakır, bu kez ters mantık uygulayarak, oyunu sigaranın dilinden yazdığını aktararak, "Oyunumuzun adı 'Sigaranın intikamı' çünkü  sigara insanoğlunun sıradan bitkiyken kendisine musallat olduğunu ve bundan sonra insanların canını yakmak için elinden gelen gayreti sarf ettiğini ve nasıl intikam aldığını gösteriyor" diye konuştu.

 

-"Ücretli oyun yapmayacağız"

 

Oyunla ilgili olarak Eskişehir Valiliği Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın 25 Mayıs'ta, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde yapılacak galaya sponsor olduğunu bildiren Çakır, şöyle devam etti:

"Bizim amacımız herkesin istifade edebilmesi için Türkiye genelinde ücretsiz sahnelemek. En azından bir insanımıza sigarayı bıraktırabilmek veya sigarayla ilgili olumsuz düşüncelerini bilinç altına yerleştirmesine yardımcı olmak istiyoruz. Sigarasız topluma geçişi hızlandırmak istiyoruz. Sigaraya verdiğimiz bunca ekonomik değerlerimizi 'artık vermeyelim'i arzu ediyoruz. Bu noktada özellikle Sağlık Bakanlığının desteğini arzu ediyoruz. Bize destek verirlerse bütün il ve ilçelerde, gösterilen noktalarda bu oyunu halkımızla buluşturmak derdindeyiz. Ücretli bir oyun yapmayacağız. Sigara zaten bizden yeterince para alıyor. Onun zararlarını anlattığımız bir oyun için insanlarımızdan para almayı arzu etmiyoruz. O yüzden Bakanlığımızın bunu değerlendirmeye almasının veya diğer bakanlıklar Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığının buna destek vermesinin, insanlarımızda sigara bırakmayla ilgili farkındalığın artması adına artı olacağını düşünüyoruz." 

 

-"İzleyiciler gözlerini açtıklarında sigarayı bırakacaklar"

 

Oyunun Yönetmeni Hakan Aysel de oyunu sahneye koymak için 3 aydır gece gündüz çalıştıklarını vurgulayarak, sigara kullanmayan biri olarak, bu tarz bir projeyi hayata geçirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Oyunun teknik detayları hakkında bilgi veren Aysel, "90 dakika sürecek. Tek perde olacak çünkü ara verdiğimizde insanların dağılıp sigara içmelerine fırsat vermemiz lazım. Çünkü oyunun sonuna kadar izlemeliler ki sonunda çok farklı bir NLP tekniğimiz var. seyirciler gözlerini kapatıyorlar, doktorumuz onlara çeşitli telkinler veriyor ve o insanlar, gözlerinde canlandırdıkları nesnelerle sigaradan tamamen nefret etmiş oluyorlar. Oyunun içinde de zaten bazı unsurlar var. Seyirciler onları duydukça sigaradan iğrenmeye başlıyorlar ve en sonunda transa geçiyorlar. Gözlerini açtıktan itibaren de sigarayı bırakacaklarına çok çok eminiz. Bırakacaklar. Bu kadar iddialıyız" diye konuştu.

 

-"Sigarayı bırakmak huzur vermeye başladı"

 

Oyunculardan "sigara" rolünü canlandıran Mehmet Kurt ise sanat hayatı boyunca daha önce oynadığı karakterlerin etkisinde kalmadığını ancak bu rolün kendisini etkilediğini anlatarak, şunları bildirdi:

"Bu çok farklı bir rol, sigaranın kendisini oynuyorum. Zararlarını anlatıyorum. Bu da benim bilinç altımda duygular oluşturmaya başladı çünkü bende sigara kullanıyordum. Oyunun etkisinde kaldığımdan beri yanımda sigara paketi taşımıyorum. Zaten çok az içiyordum artık onu da yapmıyorum. Bu da bana huzur ve mutluluk vermeye başladı. Birisinin size 'sigarayı bırak' demesinden kendinizin 'kullanma' demesi çok önemli. Bu bağımlılıktan kurtulmak isteyenlerin oyunumuzu istemeleri yeterli, görecekler, etkilenecekler ve bırakacaklar." 

Oyunda doktor karakteriyle sahne alan Metin Yıldırım da bilinçaltı teknikleri ve telkinle oyunun etkili olacağını düşündüğünü savunarak, "Bu bir sosyal sorumluluk projesi. Sanat hayatımda bir çok projelerde, güzel işlerde yer aldım bu konuda kendimi kısmetli sayıyorum. Böyle bir rol bana önerilince, insanlara güzel bir şeyler kazandırmak, güzel işler yapmak çok önemli. Dolayısıyla hiç tereddütsüz 'evet' dedim. Sigara bağımlılığı konusunda hükümet olarak da Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bir çok çalışmaları oldu. Bugünlere taşıdı. Bu çok önemli, ciddi bir adım. Bu adıma bizde sanatsal açıdan katkıda bulunuyorsak, çok önemli" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com