"Sigarayla eğitimli mücadele yapacağız"

"Sigarayla eğitimli mücadele yapacağız"
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, 19 Temmuz'dan itibaren başlayacak olan sigara yasağı uygulamasıyla ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenleyen İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, tütün ürünlerinin zararlarından korunmak ve özendirilmesini

 Kütahya'nın Gediz ilçesinde, 19 Temmuz'dan itibaren başlayacak olan sigara yasağı uygulamasıyla ilgili bir
bilgilendirme toplantısı düzenleyen İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, tütün ürünlerinin zararlarından
korunmak ve özendirilmesini önlemek amacıyla eğitimli mücadele yapacaklarını söyledi.

Kaymakam İsmail Çorumluoğlu ile Belediye Başkanı Mehmed Ali Sraoğlu öncülüğünde yapılan toplantıya İlçe Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Karakol Komutanlığı, Sağlık Grup Başkanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Müftülük ve konuyla ilgili Kamu Kurumlarının temsilcileri katıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, TBMM'de kabul edilen 4207 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanunun yürürlüğe konulduğunu ve 5727 sayılı Kanunla önemli değişiklikler yapıldığını söyledi.
Söz konusu kanun uygulamalarının gelecek nesillere tütün ürünlerinin zararlarından koruyarak daha sağlıklı bir nesil ve daha temiz bir yaşam ortamı hazırlayacağını kaydeden İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, halen kamu hizmeti binalarının kapalı alanlarında, her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği binaların kapalı alanlarında, karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında, okulöncesi eğitim kurumlarının dershaneler özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğretim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında tütün ürünlerinin tüketilmesinin yasaklanmış olduğunu ve uygulamanın da devam ettiğini hatırlattı. 19.07.2009 tarihinden itibaren yeni değişikliklerle uygulamaya girecek olan yasa hükümlerine göre: özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti veren işletmelerde de tütün ürünlerinin tüketilmesinin yasaklandığını belirten Kaymakam Çorumluoğlu, “Gelecek nesillerimizi sağlıklı, temiz bir çevrede daha kaliteli bir hayat yaşatacak olan bu kanun hükümlerine uyulması konusunda üzerinize düşen sorumluluğu harfiyen yerine getireceğinize inanıyorum. Bu konuda tüm vatandaşlarımızı kurallara uymaya ve yasanın uygulanmasında yardımcı olmaya davet ediyorum. Ayrıca yeni ders yılı başlayıp okullarımız açıldığında, konuyla ilgili eğitici programlar, yayınlar düzenleyeceğiz. Çocuklarımızı tütün ürünlerinin zararlarından korumak için önce özenmelerini ve alışmalarını önlemeliyiz. Tütün tüketen yetişkinlere, zararın neresinden dönerseniz kardır diye tavsiyede bulunurken, gelecek nesillere kötü örnek olmamaları gerektiğini de hatırlatmış olayım. Sigaranın zararlarına karşı uzun zaman alsa da eğitimle mücadele edeceğiz” dedi.
Daha sonra toplantıya katılanlara, Dumansız Hava Sahası, Havanı Koru, 19 Temmuz'da Dumansız Hava Sahamız Genişliyor, Türkiye yüzde 100 Dumansız Hava Sahası Oluyor başlıklı yeni yasa ile ilgili uygulamaların ve tütünün zararlarına ilişkin bilgilerin yer aldığı broşürler dağıtıldı. Broşürde, Kütahya İli Dumansız Hava Sahası İrtibat Merkezi'ne şikayet ve öneriler için verilen 0274 226 31 42 numaralı telefonu ve dumansizhavasahasi@ kutahyasaglik.gov.tr e-mail adresi de bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com