Sığınmacılar için harcanan para ne kadar?

Sığınmacılar için harcanan para ne kadar?
CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Suriyeli 70 bin sığınmacı için BM ve NATO'dan yardım alınıp alınmadığını ile "Sığınmacılar için harcanan para ne kadardır?" diye sordu.
TBMM Başkanlığı'na Erdoğan ve ilgili bakanlıkların cevaplaması istemiyle bir soru önergesi veren Kaplan, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Türkiye'ye gelen Suriyeliler için Kilis Öncüpınar'a, Birleşmiş Milletler (BM) standartlarında, 12 bin kişilik konteyner kent kurduğunu hatırlatarak şöyle devam etti:
 
"TOKİ, 318 bin metrekare alana kurulan 2 bin 50 konteynerin altyapısını, sosyal donatıları, güvenlik ve iletişim sistemlerini 2 ay gibi kısa bir sürede tamamladı. BM standartlarına uygun inşa edilen 12 bin kişilik konteyner kent, Suriyeli misafirlerin kamp dışına çıkmadan, normal yaşamlarını sürdürerek, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şekilde dizayn edildi. Kentte, arıtma tesisinin yanı sıra 600 metreküplük su deposu, idari bina, protokol binası, Türk Kızılayı için hizmet noktası, ticaret ve sağlık merkezleri ile Milli Eğitim Bakanlığı binası bulunuyor.
 
Konteyner kentte biner kişilik 2 cami, biri 480 öğrenci kapasiteli 16 derslikli diğeri 720 öğrenci kapasiteli 24 derslikli iki ilköğretim okulu ile 720 öğrenci kapasiteli 24 derslikli bir lise bulunuyor. Ayrıca kente bir de polis merkezi yapıldı. Konteyner kentte 260 bin metrekare alanda zemin iyileştirmesi ve dere ıslahı gerçekleştirirken, 3 bin 900 metre çift kat sathi kaplama güvenlik yolu da yapıldı. Kentte, su deposu, arıtma merkezi ve trafo merkezi de inşa edildi. Konteyner kentin yolları 124 bin metrekare parke taşla kaplanırken, misafirlerin su ve elektrik ihtiyaçlarının aksamadan karşılanabilmesi amacıyla gerekli yatırımlar TOKİ tarafından da yapılmış."
 
Türkiye'deki 70 bin sığınmacı Suriyeli için barınma,yeme,içme, ısınma ve eğitim gibi harcamaların karşılanması hususunda bir ülkeden yada BM-NATO gibi uluslar arası bir güçten yardım alındı alınmadığını bilinmediğini hatırlatan Kaplan, şu konularda cevap istedi:
 
"Bir yardım alındıysa, ne ölçüdedir? Yapılan bir yardım varsa Kimler tarafından yapılmaktadır? Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçları ne şekilde ve nerelerden karşılanmaktadır? 70 bin Suriyelinin günlük masrafı nedir? Bu güne kadar ne kadar harcama yapılmıştır? Suriye’den yarılı getiren ambulansların dönüşte silah ve mühimmat götürdüğü sınır köylüleri ve uluslararası kaynaklarca ifade edilmektedir. Bunun doğruluk derecesi nedir?
 
Türkiye’nin Suriyeli muhalifleri eğittiği ile ilgili basında çıkan haberlerin doğruluk derecesi nedir? Suriyeliler için Kilis’te iki ay gibi kısa bir süre içerisinde BM standartlarında konteyner kent kuruldu. Madem böyle imkanlarımız vardı; Van depreminde ağır kış şartlarına maruz kalan, aylarca çadırlarda yaşamak zorunda kalan, yaşamını donarak ve yanarak kaybeden yurttaşlarımız için neden bu imkanlar kullanılmadı?"(NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com