Sığınmacılar Türkçe öğrendi

Sığınmacılar Türkçe öğrendi
''Ana Kız Okuldayız'' kampanyası kapsamında Kütahya'da düzenlenen okuma yazma kursuna katılan 24 Somalili, İranlı ve Faslı sığınmacı, Türkçe öğrenerek sertifikalarını aldı.

''Ana Kız Okuldayız'' kampanyası kapsamında Kütahya'da düzenlenen okuma yazma kursuna katılan 24 Somalili, İranlı ve Faslı sığınmacı, Türkçe öğrenerek sertifikalarını aldı.
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, her yıl organize ettikleri kurslar sayesinde hem okuma yazma bilmeyen vatandaşlara yardımcı olunduğunu, hem de sığınmacıların Türkçe öğrenmeleri sağlanarak kente uyumlarının kolaylaştırıldığını bildirdi.
Sığınmacıların kursa katılmasından gurur duyduklarını belirten Kocatepe, ''O değerli misafirlerimizin ülkemize intibakı konusunda da mutlaka bu öğrendikleri Türkçemizin çok büyük desteği olacaktır'' dedi.
Şimdiye kadar okuma yazma bilmediği belirlenen 1500 kişiye mektup gönderdiklerini anımsatan Kocatepe, şöyle devam etti:
''Sadece Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde değil, okullarımızda da bu kurslar devam edecek. Ayrıca merkeze bağlı İnköy Mahallesi'nde de çok yoğun bir kursumuz var. Orada maalesef 245 civarında okuma yazma bilmeyen hemşehrimizin olduğunu tespit ettik ve çok üzüldük. Onları da süratle okur yazar hale getirmek için çalışıyoruz. Bu kursa katılanlara cesaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Umuyorum ki, onların desteği ve teşvikiyle diğer okuma yazma bilmeyenler de bu kurslara gelerek okur yazarlık öğrenir.''
Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ömer Karakayalı da kursiyerlerin ihtiyacı olan tüm kırtasiye malzemelerinin kendilerince karşılandığını anlattı.
Konuşmaların ardından 24'ü sığınmacı olarak kentte barınan Somalili, Faslı ve İranlılardan oluşan 39 kursiyere, Vali Şükrü Kocatepe ve İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya tarafından sertifikaları verildi.
Kocatepe, sertifikasını verdiği Şerife Cebeci (70) ve Güllü Döngün'ü (70), ilerleyen yaşlarına rağmen okuma ve yazma azimlerinden dolayı tebrik etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com