Sigortasız İşçi Çalıştıran Yandı!

Sigortasız İşçi Çalıştıran Yandı!
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kütahya İl Müdürü Kenan Şenol, değişen sosyal güvenlik yasasında bilinmeyenleri ve yanlış bilinenleri anlattı. Yeni yasada özellikle sigortasız işçi çalıştıran firmalara ağır idari para cezası uygulanacağını ifade eden Şenol,

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kütahya İl Müdürü Kenan Şenol, değişen sosyal güvenlik yasasında bilinmeyenleri ve yanlış bilinenleri anlattı. Yeni yasada özellikle sigortasız işçi çalıştıran firmalara ağır idari para cezası uygulanacağını ifade eden Şenol, işvereni de uyardı.
SGK İl Müdürü Kenan Şenol sosyal güvenlik reformunu ve değişen yasaya ilişkin yanlış bilinenleri Akis Gazetesi'ne anlatarak, işverenlerin kesinlikle sigortasız işçi çalıştırmamaları gerektiğini vurguladı. Değişen sosyal güvenlik yasasının işçiyi koruduğunu, işverene ise yükümlülükler getirdiğini ifade eden Şenol, sigortasız işçi çalıştırmanın yükümlülükleri hakkında bilgi verdi.
Kütahya Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Kenan Şenol, sigortasız işçi çalıştıranları uyardı. Şenol, sigortasız işçi çalıştırmanın hem insani bir suç, hem anayasal bir suç olduğunu söyleyerek, sigortasız işçi çalıştıranın bir bakıma kayıtsız işçi çalıştırmış olduğunu ifade etti.
SGK Müdürü Şenol konuşmasınada şu konulara dikkat çektti:
“Sigortasız işçi çalıştırmak hem insani bir suç, hem anayasal bir suç. Bunun yanında çalıştırdığı kişinin sosyal ve sağlık haklarından yararlanmasını engellemiş olur. Halk arasında 'sigortasız çalıştırma' olarak bilinen ve teknik olarak 'tescilsiz çalışma' şeklinde adlandırılan kayıt dışı çalıştırmaya yönelik idari para cezaları çok yüksek rakamlardan oluşuyor. Kayıt dışı çalıştırana prim indirimi yok. Sigortasız çalıştırmanın sonucu sadece idari para cezası değil. İstihdam teşviki uygulamalarına göre, prim indiriminden yararlanabilmek için kayıt dışı işçi çalıştırmamak gerekiyor. Sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenler bir yıl süreyle istihdam teşvikinden yararlanamayacaklar”

“İŞVEREN İŞÇİLERİNİ KAYIT ALTINA ALMAK ZORUNDA”
5510 sayılı yasaya göre işyerinde bir veya birkaç işçi çalıştığında işverenin çalışanları kayıt altına alması gerektiğini belirten SGK İl Müdürü Kenan Şenol konuşmasında şu konulara değindi:
“Kişi 5510 sayılı yasaya göre işyerinde 1 veya birkaç kişi orada çalışmaya başlamışsa işveren onu kayıt altına alsa da almasa da yani sigortalı gösterip göstermese de yasa çerçevesinde sigortalıdır. Örneğin kişi 1 yıl çalıştı, işveren kayıt altına almadı. Herhangi bir ihbarda bu anlaşılırsa özellikle işverenler verilen idari para cezasıyla zor durumda kalabilir. Bunun için sigortalarımızın haklarını korumak, işverenlerin yükümlülükleri anlamında her kesimin de bu konuya dikkat edilmelidir. İşçi kendi hak ve hükümlülüğünü takip etmek isterse işyerindeki belgelerini kontrol edebileceği gibi kurumumuzun sitesinden sicil ya da TC kimlik numarasını girerek de kontrol edebilir” şekilinde çeşitli bilgiler verdi. .
“PARA CEZALARI ÇOK YÜKSEK”
“Ne olursa olsun kişi çalışmaya başladığı an orada sigortalıdır” diyen Kenan Şenol, sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işverene ağır idari cezalar verildiğinin altını çizdi. Şenol açıklamasını şu sözlerle netleştirdi:
“Sigortalılarımız hastalık, iş kazası ya da ölüm gibi risklerle karşılaştığında kişinin kayıt altında olması gerekiyor. Böylesi bir durum karşısında işverenimiz zor durumda kalabiliyor. İdari para cezaları çok yüksek. Bu konuda kurum olarak yapabileceğimiz bir şey de yok. Ancak bunun tek çözümü mahkeme kararıyla itiraz edebiliyor. Kişiler fiili olarak çalışıyorlarsa işverenlerimizin ileriye doğru para cezalarıyla karşılaşmaması için işçilerini sigortalı göstermelerinde fayda var diye düşünüyoruz. İşçiler de kendi haklarını takip edebilmeleri için belgelerini takip ederse sorunlar en aza indirilir. Yani yasal yükümlülükler yerine getirilirse her iki taraf için de hayırlı olur. İşveren aylık birim hizmet belgelerini işyerine asması gerekiyor. Bunun yasal zorunluluğu var. Yapmazsa idari para cezası alıyor.”
Sigortasız işçi çalıştıranları büyük cezaların beklediğine dikkati çeken Kenan Şenol, sosyal güvenlik kontrol memurları tarafından denetimlerin sıkılaştırıldığını da dile getirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com