Sihler dini bayramları Beşhaki için Pakistan'da toplanıyor

Sihler dini bayramları Beşhaki için Pakistanda toplanıyor
Sihler, dini bayramları "Beşhaki"yi kutlamak için İslamabad yakınlarındaki Hasan Abdal kasabasında bulunan Penca Sahip tapınağında toplanmaya başladı

HASAN ABDAL (AA) - Sihler, kutsal bayramları "Beşhaki"yi kutlamak için İslamabad yakınlarındaki Hasan Abdal kasabasındaki "Penca Sahip" tapınağına akın etti.

Beşhaki kutlamaları için kutsal mabetlerinin bulunduğu Hasan Abdal bölgesinde toplanan Sihlerin büyük bölümü Hindistan'dan gelirken, farklı ülkeler ve Pakistan'da yaşayan Sih inancına mensup kişiler de tapınağa gelmeye başladı. 

Orijinali Sanskritçe olan kutsal kitapları Guru Granth Sahib'den bölümler okumaya başlayan Sihler, tapınağı çevreleyen ve kutsal olduğuna inandıkları suda yıkandı. Temizlik ritüelini yerine getirenler daha sonra tapınağa girerek devamlı yapılan duaya katıldı.

Sih inancı gereği erkekler başlarına kalın türbanlar sararken, sağ bileklerine taktıkları demir bilezikler ve taşıdıkları hançerler dikkat çekti. Kadınlar ise geleneksel kıyafetleri, takıları, el ve ayaklarına yaktıkları kınalarla renkli görüntüler oluşturdu.

Sihler tapınak içine inşa edilen odalarda ve tapınağın bahçesine kurulan çadırlarda konaklamaya başlarken, Sih inancına mensup çok sayıda kişinin de tapınağa gelmesi bekleniyor. 

 

- Sihizm

 

Hindistan'ın Pencap bölgesinde 1496-1539 yılları arasında yaşamış Sihizmin kurucusu Guru Nanak'ın, doğruluk, temizlik, merhamet, fedakarlık gibi öğütlerini rehber edinen Sihlerin 1430 sayfadan oluşan "Guru Granth Sahib" isimli kutsal kitabı bulunuyor.

Sih, Sanskiritçe "öğrenci" anlamına geliyor ve bütün Sihler, "üstad Guru Nanak'ın öğrencisi" olduklarına inanıyor.

Tek tanrıya inanan Sihler, inançları gereği makas ve jilet kullanmıyor. Erkekler uzattıkları saçlarını başlarının ön tarafına toplayarak, kalın bir türbanla kapatıyor, sakallarını kesmiyor, kama veya kılıç taşıyor, sağ bileklerine demir halka takıyor ve dizlerine kadar uzanan iç çamaşırı giyiyor. Kadınlar ise temizliğe, bakıma önem veriyor ve "kor" denilen kıyafet giyiyor.

Sihizmin dünyada 23 milyondan fazla mensubu bulunduğu, bunlardan 20 milyonunun Hindistan'da yaşadığı ifade ediliyor. Dünyadaki en önemli merkezi Hindistan'ın batısındaki Amistar kenti olan Sihizmin, bu kentte "Altın Tapınak" isimli mabedi bulunuyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com