Şiire inananların festivali 24 Eylül'de 100 ülkede

Şiire inananların festivali 24 Eylül'de 100 ülkede
Festival, Murathan Mungan'dan Lale Müldür'e, Birhan Keskin'den Haydar Ergülen'e Türkiye'nin önde gelen pek çok şairini bir araya getirecek

Eylül'de 100'e yakın ülkede ilk kez yapılacak Şiir Festivali “Değişim İçin 100 Bin Şair”in (100 Thousand Poets For Change) Türkiye ayağı İstanbul ve Mardin'de yapılacak.

Amerikalı şair ve editör Michael Rothenberg'in mimarı olduğu “Değişim İçin 100 Bin Şair” Avrupa'dan Ortadoğu'ya pek çok ülkede, farklı şehirlerde düzenlenecek. Ayrımcılık ve nefretin ele geçirdiği dünyada şairlerin ve şiire inananların hâlâ aynı yöne bakabildiğini kanıtlayacak etkinlik, sınırları kelimelerle değiştirmeyi hedefliyor.

Festivalin Türkiye ayağı genç şair Fırat Demir'in koordinatörlüğünde İstanbul ve Mardin'de gerçekleşecek. Türkiye'nin önde gelen şairleri 24 Eylül'de iki farklı kentte bir araya gelecek ve Türkiye'de yaşanan ayrımcılık, sansür, geciken barış ve kültürel kısıtlamalara karşı şiirin gücüyle yanıt verecekler.

GÜN BOYUNCA PANEL

İstanbul'da, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz şair Seyhan Erözçelik'in anılmasıyla başlayacak paneller, gün boyunca Akbank Sanat Merkezi'nde devam edecek. Festival Mardin'de ise Mardin Sakıp Sabancı Kent Müzesi'nde gerçekleşecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com