Siirtli öğrenciler yoksul ailelerin yüzünü güldürüyor

Siirtli öğrenciler yoksul ailelerin yüzünü güldürüyor
Siirt'teki Zübeyde Hanım Lisesi'nde okul harçlıklarıyla yoksul ailelere yardımda bulunan öğrencilerin örnek davranışı Vali Ahmet Aydın'ın desteğiyle "Yoksul Aile Projesi"ne dönüştü

SİİRT (AA) - FECRİ BARLIK / ZEKERİYA GÜNEŞ - Zübeyde Hanım Lisesi öğrencilerinin okul harçlıklarıyla yoksul ailelere yardımda bulunarak sergiledikleri örnek davranış Vali Ahmet Aydın'ın desteğiyle "Yoksul Aile Projesi" olarak hayata geçirildi.

Siirt'te 2 yılda 35 aileye ulaşan öğrenciler, ailelerin ihtiyacı doğrultusunda ev onarımı ve ev eşyası temininin yanı sıra giysi ve gıda yardımında bulunuyor. Sağlanan yardımlarla yaşanabilir bir ev ortamına kavuşan ihtiyaç sahiplerinin kendilerine uzanan yardım eliyle yüzleri gülüyor.

- 35 aileye yardım 

Proje kapsamında öğrencilerin yardımda bulunduğu Şen ailesini ziyaret eden Vali Aydın, AA muhabirine, ailenin bu proje ile yüzünün güldüğünü belirterek, bunda emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Aydın, öğrencilerin topladığı parayla Şen ailesinin evinde gerekli bakım ve onarımların yapıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Evine konuk olduğumuz Mehmet Şen 7 çocuk babası. Bir çocuğu trafik kazası geçirmiş ve tadavisi sürüyor. Evin eski haliyle yeni hali kıyaslanamaz durumda. Öğrencilerimizle gurur duyduk. Ailenin ayrıca sosyal konutlara başvurusu söz konusu. Sosyal konutlar tamamlandığında ailemiz daha da rahata kavuşacak. Allah bu mutluluğa vesile olanlardan razı olsun. Şen ailesine güle güle oturmalarını diliyoruz."

Vali Aydın, Zübeyde Hanım Lisesi öğrencilerince 2 yıldan bu yana uygulanan projenin örnek olduğunu, il genelindeki bütün liselerde uygulanması için talimat verildiğini söyledi.

Geçen yıl öğrencilerin başlattığı yardımlaşmayı bir projeye dönüştürdüklerini ifade eden Aydın, proje kapsamında tespit edilen yoksul ailelerin ihtiyaca göre evlerinin onarıldığını, eşya alındığını, giysi ve gıda temin edildiğini kaydetti.

Lise öğrencilerinin davranışının örnek teşkil ettiğini aktaran Vali Aydın, şöyle dedi:

"İlimizde belirlediğimiz ihtiyaç sahibi 100 aile var. İl genelindeki tüm liseleri de projeye dahil ederek her okulun en az 5 eve yardım etmesini istiyoruz. Zübeyde Hanım Lisesi bu manada örnek bir lisedir. Geçen yıl uygulamaya başladıkları projeyi bu yıl da sürdürüyorlar. İyi bir model olduğu için projeyi tüm liselerimize yaygınlaştırdık. Siirt'te bu yardımlaşma çok önemli. Toplanan 3 ila 5 bin lira ile ailenin tüm ihtiyaçları giderildiği için aile fertlerinin yüzü gülüyor. Evleri yenilenmiş oluyor."

 

 

- Okulun hedefi daha çok aileye ulaşmak

Zübeyde Hanım Lisesi Müdürü İdris Yolbaş, yürüttükleri bu projenin öğrencilerin hem hayatın zoruklarını görüp anladıklarını hem de yardımlaşma ve dayanışma kültürünü daha iyi öğrendiklerini söyledi.

Vali Aydın'ın destekleriyle projenin il geneline yayıldığını ifade eden Yolbaş, daha çok aileye ulaşmak istediklerini belirterek, "Proje kapsamında bugüne kadar 35 yoksul ailenin yüzünü güldürdük. Bugün de Şen Ailesi'nin evindeyiz. Onlar da gerçekten ihtiyaç sahibi bir aileydi. Öğrencilerimizle beraber inşallah bu ailemizin de yüzünü güldürmüşüzdür. Ben, bu ailemiz adına öğrencilerimize de teşekkür ediyorum. İnşallah bu projemiz ile yardımlarımız devam edecek. Bu sayı gitgide daha da artacaktır. Sayın Valimizin destekleriyle bu proje bütün liselere yaygınlaştırıldı. Bundan sonra 100 ailemiz gülecektir. İnşallah bu sayı çok daha artacak, temennimiz budur" ifadesini kullandı.

- Aileler çok memnun

Zübeyde Hanım Lisesi'nin proje kapsamında yardım ettiği 7 çocuklu aile reisi Mehmet Şen, proje ile çocuklarının çok sevindiğini belirtti.

Projenin önemine değinen Şen, daha önce evlerinin oturacak halde olmadığını ve bu proje ile gerekli çalışmaların yapıldığını kaydederek, "Değerli büyüklerimize, ağabeylerimize ve kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımız gerçekten de sevindiler, teşekkür ettiler. Evin durumu çok kötüydü ve hakikaten oturacak halde değildi. Evimizi düzenleyecek paramız da yoktu. Bu proje ile evi tamir ettiler, gerekenleri yaptılar. Biz onlara çok içten teşekkür ediyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com