Siirt'teki "Işık Hadisesi" tekrar izlendi

Siirtteki Işık Hadisesi tekrar izlendi
Siirt'in Tillo ilçesinde, İbrahim Hakkı Hazretleri'nin 250 yıl önce yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlatması hadisesi izlendi

SİİRT (AA) - Tillo ilçesinde İbrahim Hakkı Hazretleri'nin 250 yıl önce yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlatması hadisesi izlendi.

Siirt Valiliği'nce düzenlenen etkinlikte, sabah namazının ardından Tillo ilçesinde bulunan meydanda toplanan vatandaşlar, tekbir ve salavatlar eşliğinde kurulan dev ekrandan sinevizyon aracılığıyla 05.40'ta gerçekleşen "Işık Hadisesi"ni izledi.

Vali Ahmet Aydın, burada yaptığı açıklamada, İbrahim Hakkı Hazretleri'nin kurduğu sistemin çok önemli anlamlar ifade ettiğini belirterek, yılda 2 sefer, gece ve gündüzün eşit olduğu ekinoks tarihlerinde Işık Hadisesi'nin gerçekleştiğini söyledi.

İbrahim Hakkı Hazretleri'nin "Yeni yılda doğan güneş hocamın başucunu aydınlatmazsa neyleyim ben o güneşi" diyerek, böyle bir sistem kurduğunu bildiren Aydın, şöyle konuştu:

"Diğer taraftan İsmail Fakirullah Hazretleri de, 'Benim en büyük eserim İbrahim Hakkı Hazretleridir' diyor. 'Ben şu evi yaptım, şu kitabı yazdım' demiyor, insan yetiştiriyor. Bizim için çok büyük bir idol, örnek insanlardır." 

23 Eylül'de hadiseyi tekrar izlemek için daha büyük bir organizasyonun yapılacağını belirten Aydın, evliyalar, ulemalar şehri ve çok mübarek bir mekanda bulunduklarını aktardı.

Hep beraber İbrahim Hakkı Hazretlerinin hocası İsmail Fakirullah Hazretlerine yaptığı Işık Hadisesi'ni izlediklerini dile getiren Aydın, şöyle devam etti:

"Bugün bulut vardı, az bir görüntü vardı, ama inşallah 23 Eylül'de Allah nasip ederse tekrar buraya geleceğiz. Rabbim müsaade ederse, hep beraber tekrar izleyeceğiz. Biz aciz kullar buraya geldik, duamızı yaptık. İbrahim Hakkı Hazretleri'nin hocasına duyduğu sevgi ve muhabbet için böyle bir sistem yapması önemlidir. Hepimize örnek olsun. Rabbim bizleri onların şefaatine nail eylesin, onların yolundan gidenlerden eylesin."

İlahilerin seslendirildiği etkinlikte, hadisenin izlenmesinden sonra vatandaşlar İsmail Fakirullah ve İbrahim Hakkı Hazretlerinin türbesini ziyaret etti.

Programa, İl Müftüsü Faruk Arvas, Emniyet Müdürü Metin Özkan, ilçe kaymakamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

-Işık hadisesi

İbrahim Hakkı Hazretleri, Tillo'da hocası İsmail Fakirullah'ın 1734 yılında vefat etmesinin ardından çok üzülmüş ve "Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim" diyerek arayış içerisine girmiş. Hocasının yan tarafında bir kule bulunan bir türbe ve Tillo'nun yaklaşık 2,5 kilometre uzağında bir tepe üzerinde taş bir duvar yapmış.

Her yıl ekinokslarda 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde doğan güneşin duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen ilk ışınları kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucuna doğuyordu. 1960'lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu düzenek izlenemez hale gelmişti. 2011 yılında ülkemizin değişik üniversitelerinden gelen bilim adamlarının yaptıkları çalışmayla yeni bir pencere açılarak, olayın tekrar izlenmesi sağlandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com