Sık sık rapor alan çalışana kötü haber!

Sık sık rapor alan çalışana kötü haber!
İşçilerin işten çıkarılmaları için yeni yeni gerekçeler bulunmaya başlandı

11 yıllık bir AKP Hükümeti, Türkiye’deki sendikaları da güçsüzleştirdi.

Kimi sendikalar da AKP yandaşlığı yaparak, işçinin haklarını savunur göründü; ama patronlardan yana kararlar alan sözleşmelere imza attılar.Türkiye’de yandaşlık yapmayan sendikalar olduğu gibi, yandaşlıkta tavan yaparak haklarını korumaya söz verdikleri çalışanların haklarını korumayan, patronların istedikleri anlaşmaları çalışanlara dayatan bir sendika artık anlayışı var.

İşçilerin işten çıkarılmaları için yeni yeni gerekçeler bulunmaya başlandı.

İşçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin ve işin gereklerinden kaynaklanan “geçerli bir sebebe dayanmak zorunda”.4857 sayılı İş Kanunu’nun 20/2 maddesine göre, ‘’fesih durumunun geçerli bir sebebe dayandığını ispat yükümlülüğü işverene ait.

Şayet işçi, feshin başka bir sebebe dayandığını iddia ederse, işçi bu iddiasını ispatla yükümlü
.’’

Konuyla ilgili olarak Kanun işverenin lehine hükümler içeriyor. Ayrıca, işveren lehine verilmiş yargı kararları da mevcut. Buna göre; işçinin sık sık rapor almasının, iş akışını olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle, işverenin, işçinin iş sözleşmesini geçerli sebebe dayanarak feshetmesi söz konusu.

Çalışanların haklarının korunması için güçlü sendikalaşma hareketlerinin ne kadar hayati öneme sahip olduğu gerçeği önümüzde duruyor. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com