"Şike davasına neden ÖYM bakıyor?"

"Şike davasına neden ÖYM bakıyor?"
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, kamuoyunda Şike Davası olarak bilinen davada HSYK'nın büyük bir çelişkisini ortaya koydu.

HSYK’nın kendisine gönderdiği bir açıklamada 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ile ilgili davaların sulh veya asliye ceza mahkemelerinde görülmesi kararı aldıklarını belirten Oran, "HSYK itiraf etti bu dava ÖYM’de değil asliye ceza mahkemesinde görülmeli. Neden bu davaya ÖYM bakıyor? Mahkemeyi HSYK görevlendirmediyse kim görevlendirdi, hükümet mi başka güçler mi?" diye sordu.

Oran, bu sabah Çağlayan Adliyesi'ne giderek, Fenerbahçe Spor Kulübü Aziz Yıldırım’ın 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu olarak yargılandığı ve bugün 13. Duruşması yapılan davayı izledi. Duruşmaya katılanlar arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de yer aldı.

"ÖYM, DGM’LERİN RUHUNA FATİHA OKUTUYOR"

Oran, burada yaptığı açıklamada "CHP sadece şike davasını izlemiyor, Özel Yetkili Mahkemelerdeki bütün davaları izliyor. Ben de bu davayı partim adına izliyorum. Neden? Çünkü Özel Yetkili Mahkemeler, DGM’lerin yerine kuruldu ama DGM’lerin ruhuna Fatiha okutuyor. ÖYM’ler bağımsız değil, tarafsız değil, adil değil. Siyasetin ve paralel güçlerin elini kolunu soktuğu bir alan. Örnek? Denizfeneri davası. Yandaşlar çıktı, savcılar neredeyse hapse atılacak. Bugün Türkiye’deki muhalefet ÖYM’lerin baskısı altında. Gazeteciler, öğrenciler, köylüler bile örgüt üyesi diye buralarda yargılanıyorlar. Özel yetkili mahkemeler, AKP’nin özel mahkemeleridir" diye konuştu.

"BAŞBAKAN'A BRİFİNG VERİLDİ Mİ?"

Bugün davada Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un yanında Eskişehirspor, Sivasspor, Karabük, Manisaspor gibi sayısız takımın adının da geçtiğini belirten CHP'li Oran’ın açıklamaları ana hatlarıyla şöyle:

"Soruşturma başlamadan önce, emniyet görevlileri neden 2 Temmuz tarihinde Başbakan’a brifing verdiler? Başbakana yakın olanlar neden davadan ayrıldı? Neden korunuyorlar? Başbakan TFF seçimlerine müdahale etti mi? Neden 'kişilerle kurumları ayıralım' diye açıklama yaptı? Ne istiyor?

"HSYK İTİRAF ETTİ: ÖYM'NİN YETKİSİ YOK"

İddianamede Aziz Yıldırım Grubu var. Bu grubun işlediği suçların tamamı 6222 sayılı Kanun’da belirtilen suçlar. Yani şike ve teşvik. İddiaya göre Aziz Yıldırım şike ve teşvik suçlarını işleyerek ekonomik çıkar elde etmek için örgüt kurmuş. Peki 6222 sayılı Kanun ne diyor? Diyor ki örgütlü olarak işlenseler bile şike ve teşvik davalarına bakmakla yükümlü mahkeme, HSYK tarafından belirlenecek mahkemedir.

Ben yasa teklifi verince HSYK bana bir açıklama gönderdi. Diyor ki 12 Temmuz tarihinde biz bir karar aldık. Sonra kanun değişince bir karar daha aldık. Bu suçlara bakmakla yetkili mahkeme sulh veya asliye ceza mahkemeleridir.

Peki bu davaya kim bakıyor, Ağır Ceza Mahkemesi. Bu davaya bakma yetkisi var mı? Yok. Yetkili mahkeme belirlenmiş mi? Belirlenmiş. Kanun emretmiş, HSYK bir karar vermiş. Ona rağmen mahkeme bu davaya bakıyor. HSYK’nın Başkanı olan Adalet Bakanı 12 Temmuz'dan beri bu kararı uygulatmak için neden gereken adımı atmıyor?

Neden bu davaya özel yetkili mahkeme bakıyor? Mahkemeyi HSYK görevlendirmediyse kim görevlendirdi, hükümet mi başka güçler mi? Savcılık Olgun Peker ve Aziz Yıldırım grubunu birbirinden tamamen bağımsız diyor, o zaman neden bu insanlar burada yargılanıyor? Burada bir insan hakları ihlali var. Burada adil yargılanma ilkesi yok. Burada hukukun üstünlüğü yok.

Biz adalet istiyoruz. Trabzonsporlular da, Galatasaraylılar da, Fenerbahçeliler de herkes adalet istiyor. Hükümet ve bazı paralel güçler futbola da el attı. Sonuçta bugün ne görüyoruz?

Başbakanın izniyle açılan bir dava var. 10 aydır insanlar tutuklu. Davaya da yetkisi olmayan bir mahkeme bakıyor. Bu yüzden insanlar birbirlerine düşman oldu. Halkımızın psikolojisi bozuldu. Futbolun tadı kaçtı. Yargı, medya, üniversiteler herkes baskı altında. Artık spor bile baskı altında. Bizim kavgamız bu otoriter rejimle. Bu adaletsizlikler sürdükçe de CHP olarak kavgaya devam edeceğiz."(NKS)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com