Şike davasında günün özeti!

Şike davasında günün özeti!
Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 16'sı tutuklu 93 sanık açılan davanın 12. duruşması görüldü.

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 16'sı tutuklu 93 sanık açılan davanın 12. duruşması bugün görüldü.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda faaliyet gösteren İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Tamer Yelkovan'ın da aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık Abdullah Eker, rahatsız olduğu gerekçesiyle duruşmaya gelmedi.

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, eski futbolcu Cemil Turan, Alaeddin Yıldırım, Serkan Acar, Mehmet Yenice ve Yavuz Ağırgöl'ün de aralarında bulunduğu 10 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

YOĞUN GÜVENLİK

Duruşma nedeniyle İstanbul Adalet Sarayı'nın içinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Salona önceki duruşmalarda olduğu gibi sadece ana bloktan giriş sağlandı. Salona giden diğer koridor ve geçişler güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, asansörlerin de bu katta durması engellendi.

- FUTBOLDA ŞİKE DAVASINDA BİR SONRAKİ DURUŞMA 30 NİSAN TARİHİNDE YAPILACAK...

- Aziz Yıldırım'ın tahliye talebinin reddedilmesine "Kuvvetli suç şüphesi", "sanık beyanları" ve delillerin toplanmaması, suça ilişkin tanıkların dinlenmemesi ve mevcut delil durumu gerekçe gösterildi

- AZİZ YILDIRIM, İLHAN EKŞİOĞLU VE OLGUN PEKER'İN ARALARINDA BULUNDUĞU DİĞER SANIKLARIN TAHLİYE TALEPLERİ MAHKEME HEYETİ TARAFINDAN REDDEDİLDİ...

- Abdulah Eker, Abdulah Karakuz, Talat Emre Koçak, Abdulah Başak, Hakan Karaahmet ve Selim Kımıl için tahliye kararı çıktı.

- "Futbolda Şike" davasında mahkeme heyeti, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Milli Takımlar Teknik Direktörü Abdullah Avcı ve eski TFF Başkanı Mahmut Özgener'in de aralarında bulunduğu 21 kişinin, bir sonraki duruşmada tanık olarak dinlenilmesine karar verdi.

- Mahkeme TFF, Bucaspor ve Altayspor'un müdahlilik taleplerini kabul etti. Erman Toroğlu ve bir cumhuriyet savcısının talebini redddetti.

- Trabzonlu bir savcının, 13 yaşındaki Trabzonsporlu çocuğunun psikolojisi bozulduğu gerekçesiyle şike davasına müdahil olmak için mahkemeye başvurduğu öğrenildi.
- Avukatların da dinlenmesinin ardından 12. duruşma sona erdi.

- Mahkeme Başkanı davada Türkiye Futbol Federasyonu, Erman Toroğlu, Bucaspor, Altayspor ve Trabzon taraftarı bir savcının müdahillik talebinde bulunduğunu hatırlattı. Başkan Ekinci, duruşmaya bir ay süreyle ara vereceklerini ve bu arada dava dosyasına gelen şike iddialarını içeren maç görüntülerini izleyeceklerini, usule ilişkin eksiklikleri gidereceklerini söyledi. Başkan Ekinci ayrıca bizzat dinlemek istedikleri tanıkları da duruşmaya çağıracaklarını söyledi.

- "Futbolda Şike" davasında tutukluluklara ilişkin görüşü sorulan özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan, tüm tutuklu sanıkların bu hallerinin devamını talep etti.

- Mahkemenin hakimi Erman Toroğlu'nun Lig TV'deki iş talebini gündeme getirirken; Faik Işık konuyla ilgili konuşma yaptı.

- Fenerbahçe'nin tutuklu yargılanan başkanı Aziz Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar, hakimden söz istedi.

- Abdullah Karakuş ve Abdullah Eker'in avukatlarıyla beraber savunmalarını tamamlamalarının ardından; tutuklu sanıkların savunmalarında sona gelinmiş oldu.

- Fenerbahçe Futbol Takımı'nın teknik direktörü Aykut Kocaman, mahkemenin yapıldığı Çağlayan'dan ayrıldı.

 - Mahkemede Selim Kımıl ve avukatının savunmaları da tamamlanırken; Kımıl, daha önce Giresun'a dönecek parası olmadığı için tahliye talep etmediğini ancak bu kez tahliye talebinde bulunduğunu dile getirdi.

- Menajer Abdullah Başak, kısa bir savunma yaptı ve sözü avukatına devretti.
 - Kıratlı'nın ardından Bülent İbrahim İşcan savunmasını tamamladı.

- Mahkemeye verilen aranın ardından Menajer Ali Kıratlı, savunmasını yaptı.

- Ahmet Çelebi'nin de savunmasını tamamlamasının ardından duruşmaya kısa bir ara daha verildi.

- Yusuf Turanlı ve avukatının ardından Sivasspor eski yöneticisi Ahmet Çelebi savunmasına başladı.

- Duruşmada savunma sırası menajer Yusuf Turanlı'ya geldi.

- Tamer Yelkovan'ın savunmasını tamamlamasının ardından avukatı kürsüye geldi.

- Aranın ardından Fenerbahçe Kulübü Muhasebesici Tamer Yelkovan savunmasına başladı.

- Çağlayan Adliyesi'nde devam eden duruşmaya tekrar bir ara verildi.

- Duruşmayı takip etmek için Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ve Rıdvan Dilmen'de Çağlayan Adliyesi'ne geldi.

- İlhan Ekşioğlu'nun ardından avukatı kürsüye geldi.

"BABA SENİ ÇOK SEVİYORUM"

- Ekşioğlu'nun savunmasını tamamlamasının ardından kızı Tuana Ekşioğlu'nun, "Baba seni çok seviyorum" diye bağırması duruşma salonunda duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Başta baba Ekşioğlu olma üzere bazı sanıklar ve sanık yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

"EVE KAZANAN OLARAK GİTMEK İSTİYORUM"

- "Kendi adıma çok acı çekiyorum" diyen Ekşioğlu sözlerine şöyle devam etti: Yattığım sürenin 3 katını yatmış gibi hissediyorum. Çocuklarıma sarılmak gökyüzüne sınırsız bakmak istiyorum. 32 metrekare avlumuz var, onun müsaade ettiği kadar bakabiliyoruz. Her mahkeme akşamı kızımın umutsuzlukla buradan çıkmasına dayanamıyorum. Her karara saygı duyacağım. Oğlumun söylediği gibi eve kazanan olarak gitmek istiyorum"

"ÇOK ACI ÇEKİYORUM"

- Öğleden sonraki bölümde tutuklu sanık İlhan Ekşioğlu kürsüye çağrıldı. FenerbahçeAsbaşkanı Ekşioğlu ek savunmasında duygusal bir konuşma yaptı. Tutuklandığı günden buyana ailesi için endişelendiği belirten Ekşioğlu, "Her akşam saat 05.00'da evde olan bir baba olarak ve ailem tek başına tüm zorluklarla baş başa kaldığı için endişeliyim. Oğlum her mahkeme akşamı soruyor, kızım da büyük bir insan gibi kardeşlerine anlatmaya çalışıyor. Üzüntüsünü belli etmemeye çalışıyor ama daha fazla dayanamayacaklarını görüyorum" dedi.

- Aziz Yıldırım'ın ardından Fenerbahçeli Yönetici İlhan Ekşioğlu savunmasına başladı.

- Duruşmaya verilen aranın ardından Aziz Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar savunmasını yaptı. Bayraktar'ın ardından Yıldırım'ın diğer avukatları şeref Dede ve Faik Işık savunmalarını tamamladı.

- Bugün savunmaların tamamlanmasının ardından mahkeme tahliye taleplerini değerlendirecek.

- Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, öğle arasının ardından salondakilere telefonla görüşmenin yasak olduğunu hatırlattı ve uyarıda bulundu.

- Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım savunmasını tamamladı ve mahkemeye öğle arası verildi.

"ŞİKEYİ TEK BAŞIMIZA YAPMIŞIZ!"

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, "Maçları tek tek anlattım. Hakkımızda şüpheniz yoksa Fenerbahçe ile beni ayrı tutmayın, tahliye edin. Herkes tahliye edildi. Biz şikeyi tek başımıza yapmışız. Tutuklu kalırsam gerekçeyi belirtir misiniz?" diyerek savunmasını tamamladı.

"Melih Gökçek bizim maçtan önce oyuncuları doldurup, Aziz'den intikam alıcam diyerek prim veriyor. Hakem atamalarını ben yapıyormuşum. Böyle bir tapem yok. Sadri Şener'in hakem atamalarına karıştığı tapeler var. Bülent Ataman o kadar konuştu, neden çağırılmadı?"

"Karabükspor ile maçı oynadığımız maçta, Lugano'nun golünden önce topu ıskalayan çocuk Allah'tan Trabonlu, yoksa o da burada olurdu. Benim, Karabük, Buca, Ankaragücü ve Sivasspor maçlarında yaptığım tek şey Trabzon'dan gelen teşvik primlerini önlemek oldu."

"BİZİ SALAK MI SANIYORLAR?"

"Benim cebimden kulübe verdiğim 1,5 milyon dolar vardı. Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı'ya kendime ait paradan verdim. Verdiğim paranın resmi belgesi de var. 10 aydır boş yere yatıyoruz. Eskişehirsporlu futbolcuların hepsine teşvik primi dağıttığımız söyleniyor fakat hiç birini çağırmadınız. Anlaştığımızı söylediğiniz oyuncular bize karşı 10 dakika oynamış ya da hiç oynamamış. Böyle şike mi olur? Bizi salak mı sanıyorlar? Kırmızı kart cezalısı olan oyuncuyle şike yaptığımızı söylüyorlar. Bu futbolculara da çok yazık."

"TAHİR KIRAN'LA İLİŞKİLERİ ARAŞTIRILSIN"

"İddianemeyi hazırlayanlarla Tahir Kıran'ın ilişkileri araştırılınca her şey daha iyi anlaşılır. Bu iddianame çöp sepetine gidecek evraklardan oluşuyor. Bucaspor maçında teşvik yapmışsam, neden tapelerde yok? Böyle iddianame olmaz. Yapılanlar Fenerbahçe'yi ele geçirme operasyonudur. Biz Eskişehirspor ile şike yapmadık. Aksine rakibimiz Trabzonspor'un teşviğini önlemeye çalıştık"

"BU DAVADA TRABZONSPOR YARGILANMALIYDI"

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın "Başbakanı tehdit ettiler. Eğer tarafsız olunsaydı, bu iddianeme Trabzonspor üzerine kurulurdu. Trabzonspor tüm siyaseti yanına çekti. Futbola siyaseti karıştırdılar. Bu davranışları bir Fenerbahçeli sergiledi mi? Bu davada Trabzonspor yargılanmalıydı, biz onlarak ilave olmalıydık" sözleri üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Bildiklerinizi anlatın. Herkes, her şeyi öğrensin" dedi.

"HAYATIM BOYUNCA BİR DAHA TRABZON'A GİTMEM"

Aziz Yıldırım'ın savunması sırasında söz alan Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener'in avukatı, "Bu savunma hukuka aykırı fakat umarım Aziz Yıldırım, Trabzonspor maçına gider. Sayın Yıldırım dilerse, Trabzonspor ile ilgili suç duyurusunda bulunabilir" dedi. Aziz Yıldırım ise bu sözlere "Hayatım boyunca bir daha Trabzon'a gitmem diyerek cevap verdi.

"BU İDDİANAMEYİ MEHMET BERK YAZMADI"

Aziz Yıldırım: "Hazırlanan bu iddianameyi savcı Mehmet Berk yazmadı. İddianeme Çağlayan'da yazılıp, organize şubeye gönderildi. Bunları kanıtlayacağım. Eğer emniyet ve savcılık iyi bir araştırma yapsaydı; Eskişehir'e başka bir kulüp için giden şahsı bulurlardı. Organize hala bizi takip ediyor."

Aziz Yıldırım: "Çantalarda, poşetlere paralar varmış. Neden bunların fotoğraflarını çekmediler? Çekmediler çünkü öyle çantalarda, poşetlerde paralar söz konusu değil. Biz oyuncularımız 12 milyon euro prim verdik. Eskişehir'e gönderdiğimiz paralar tamamen hayal. TFF'den aldığımız paralar oyunculara dağıtıldı. Sadece biz değil, herkes TFF'den avans aldı."

Aziz Yıldırım: "Biz İlhan Cavcav'a teşvik girişimlerini söyledik, hatta bazı yazılı da gönderdik. Gençlerbirliği ile oynayacağımız maç öncesinde Cavcav'ı Trabzonspor'un faaliyetleriyle ilgili uyardık. O, bize bir şey olmaz dedi."

Aziz Yıldırım: "Televizyonlarda Serkan Çalık, 'Biz Trabzonspor için oynayacağız' dedi. Bunlarla mı şike yapacaktık? Böyle girişimimiz olsa her şey meydana çıkmaz mıydı?"

"HER TAPEME CEVAP VEREBİLİRİM"

- Aziz Yıldırım: "Yapılan bu operasyon şike yalnızca Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım'a yöneliktir. Gençlerbirliği-Trabzonspor maçında Mahmut Boz'un adı tapelerde var. Peki neden benim maçın da adyı yok? Adam bulamadıkları için isim yazıyorlar. Her tapeme cevap verebilirim."

- Aziz Yıldırım: "Orhan Şam şike yapmış olsa; böyle bir oyuncuyu transfer eder miyiz? Tapelerde geçen 3 tarla maçla ilgili bir şey değil. Sadece bir dilek. Kurban kestirmek için Eyüp Sultan'a gidiyorduk. Eğer deplasmandaysak kurbanı Tamer Bey kestirirdi."

"GALATASARAY'IN AKSİNE..."

- Yıldırım "Menajer Mehmet Şen, beni ve İlhan Ekşioğlu'nu Ankara'daki Fenerbahçe tesislerinde ziyaret etti. 'Trabzon teşvik uyguluyor' dedi. Biz de biliyoruz diyerek konuyu kapadık. 1. ligde en az kazanan oyuncu 1 milyon dolar kazanıyor. Kimse ismini 10 bin 20 bine satar mı? Olacak iş mi? Biz ne zaman Kayseri'yi yendik, Manisa'yı yendik soruşturma başlatıldı. Galatasaray'ın aksine biz Emenike ve Sezer'i sezon sonu transfer ettik. Mehmet Topuz'u da alırken önce kulübüyle görüştük. Maçımızdan önce asla transfer yapmadık. Galatasaray'a bakın 4 tane yaptı. Her zaman yıl sonundan oyuncuların kulüpleriyle anlaşmaya çalıştık" açıklamasını yaptı.

- Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, savunmasına Gençlerbirliği maçı ile başladı. Yıldırım, "Sporun kendine ait kuralları vardır. Bu dava, şike davası olsa farklı konuşurduk" dedi.

AZİZ YILDIRIM'DAN TEŞEKKÜR...

- Yıldırım şike yapıldığı iddia edilen Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçıyla ek savunmasına başladı. İlhan Ekşioğlu ile olan tapeyi barkovizyonda göstererek maçta şike yapılmadığı savundu.

- Yıldırım sözlerine şampiyon olan Fenerbahçe Üniversal Bayan Voleybol takımına izin verdiği için Mahkeme Başkanı Ekinci'ye teşekkür eederek başladı. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci ise, voleybol takımı kaptanının kendisine hediye ettiği takım oyuncularının imzaları bulunan sarı lacivert voleybol topunun adliye personelin kazandığı kupaların sergilendiği müzeye konacağını söyledi.

- Olgun Peker'in ardından Aziz Yıldırım'ın merakla beklenen savunması başladı.

PEKER: "BENİM ŞİKEYLE ALAKAM YOK"

- Ek savunmasını cezaevinde yazdığı kitabının önsözünü okuyarak bitiren Peker, "Bu aşamada tahliyemi istemiyorum. Ben de olsam bu safhada tahliye yönünde karar vermezdim" diye konuştu.

- Peker, "Giresun'dan buraya gelen insanlar eğer benim yüzümden burdalarsa Allah şahidim ki hiç biriyle ilgilim yok. Ama kendi suçları varsa ondan yargılansınlar" dedi. "Benim şikeyle alakam yok, bana şikeyle ilgili birşey sorar mısınız?" diye konuştu. Başkan Ekinci ise, "Sen örgüt liderliğiyle suçlandığın için üyelerin yaptıklarından da sorumlu tutuyorsun" ifadesini kullandı.

- Davanın bir numaralı sanığı Olgun Peker kürsüye gelerek savunmasını yaptı.

- İddianamede ''Müşteki'' sıfatıyla yer alan Turgay Demircan, duruşmada verdiği ifadede, ''Soruşturma sürecinde emniyete çağırdılar. İki gizli tanık iş yerimin yağmalandığını söylemiş. Ben de böyle bir şey olmadığını söyledim. 'Şikayetçi misin-' dediler. Şeker hastasıyım, yakın gözlüğüm de yanımda yoktu. Bu şekilde bana imza attırdılar ve gönderdiler. Sonradan öğrendim ki söylediklerimi de yazmamışlar oraya. Bu nedenle emniyetteki ifademi kabul etmiyorum'' dedi.

- Çağlayan Adliyesi'nde şike davasının 12. duruşması başladı. (EMK)

Kaynak : Sporx

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com